Többször értekeztünk már a parlamenti és önkormányzati ciklusok közben tartott választások fontosságáról. Sok elemző kételkedik abban, hogy komoly jelentőséggel bírhat, ha egy kisvárosban vagy országgyűlési egyéni körzetben valamelyik politikai erő látványos győzelmet arat a másik felett. Abban nyilván igazuk van, hogy az alacsony részvétel és a kisebb tét olykor súlytalanná tesz egy ilyen vetélkedést, ám a tendenciákra érdemes odafigyelni. Márpedig a tendenciák azt jelzik, hogy a felmérések elmélete és a választások gyakorlata messze nincs összhangban.
Fotó: publicdomainpictures.net
Ez a tendencia elég hosszan és élesen kezd kirajzolódni. Amíg a közvélemény-kutatók alig hullámzó fideszes dominanciát mutatnak ki évek óta, addig az időközi választásokon (néhány egészen komoly téttel bírón is) rendre büntetik a szavazók a kormányzó pártot. A mostani hétvégén kilenc időközi választást tartottak, melyek közül négynek volt komolyabb tétje. A kormánypárt részéről már az nagy dolog, hogy Abádszalókon Balogh Gyulát, a Fidesz-KDNP jelöltjét választották polgármesternek, és Pakson meg tudták szerezni azt a mandátumot, melyet 2014-ben elbuktak, igaz nem az MSZP ellenében. Rossz hír viszont a Fidesz számára, hogy a szocialisták nagyon megerősödtek a körzetben, legutóbb ugyanis 6,8 százalékot szereztek, most 37-et, és a Jobbikot is jócskán megelőzték.
Nyilván fontos minden egyes mandátum még a legkisebb településeken is, ám a kormányzópárt számára deklaráltan a legfontosabb téttel a lakiteleki polgármester-választás bírt. Lezsák Sándor szűkebb pátriájában ugyanis 2014-ben meglepetésre a független Zobokiné Kiss Anita diadalmaskodott. A képviselő-testületben azonban többségbe kerültek a kormánypárti képviselők, és ez a helyzet végül a testület feloszlatásához vezetett. A Fidesz hazardírozott, és vesztett, és a bukta nagyobb lett a vártnál is. Zobokiné másfél éve mindössze 72 szavazattal diadalmaskodott, most ezt a különbséget felturbózta 550-re. A hat képviselői helyre tizennyolcan pályáztak, és a ebből is rosszul jött ki a Fidesz, ugyanis csupa függetlent választottak meg képviselőnek. Röviden összefoglalva Lakitelek elveszett a Fidesz számára, amit eddig a testületen és Lezsák Sándoron keresztül eddig uralt.
A történeti hűség kedvéért említsük meg, hogy a Jobbik is örülhetett egy nagy sikernek a hétvégén, hiszen jelöltjük, Földi István nyerte a kocsordi időközi polgármester-választást. Itt azonban nem volt sem fideszes, sem baloldali jelölt, a Jobbik függetleneket tudott legyűrni ezen a településen.
A pártok számára olyan hétvége volt a mostani, hogy mindenki fel tud mutatni valami kis pozitívumot a választásokon. A Fidesz megszerzett egy önkormányzati posztot, ami egy közvélemény-kutatásokban toronymagasan vezető kormánypárttól egy igen kis lépésnek számít, ám nagy lépés ez annak fényében, hogy az utóbbi két évben rendre kikaptak a kisebb téttel bíró voksolásokon is. A szocialisták ünnepelhetik, hogy megerősödtek Pakson, és lassan egyértelművé teszik, hogy a Jobbikot megelőzve a második legerősebb politikai erővé váltak annak ellenére, hogy átütő személyiségekkel és politikai programmal továbbra sem rendelkeznek. Végül örülhet a jobbik is, mert fontos győzelmet arattak Kocsordon, ami azt bizonyítja, hogy nem pártoltak el tömegesen tőlük a hívek párt belső villongásai hatására.
Fotó: orientpress.hu
Azért gyanítjuk, hogy nem pukkantottak pezsgőt egyik budapesti pártszékházban sem, mivel az időközi választásoknak egyelőre csak jelzésértékük van. Ahogy közeledik a 2018-as országgyűlési választás, egyre jobban oda kell figyelni a felmérések és az időközi voksolások eredményei közti ellentmondásokra. A Fidesz tudja, hogy az elmélet mellette szól, a gyakorlat viszont ellene, így várhatóan minden eszközt meg fog ragadni annak érdekében, hogy minden mellette szóljon. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „ A legjobb bútorszállítók a szálkás, sovány sziúk, a legrosszabbak pedig a kopasz, kigyúrt sápadtarcúak.”