Egyre inkább úgy tűnik, hogy megelőző csapásként kell értékelnünk az Orbán-kormány Soros-kampányát. Már eddig is sejteni lehetett, hogy nem pusztán az illiberalizmus eszméje (jelentsen ez bármit is) iránti rajongás köti össze Orbán Viktort Donald Trumppal és Vlagyimir Putyinnal. A Budapest-Washington-Moszkva tengely ugyanis úgy tűnik, már 2016-ban is azon serénykedett, hogy kiiktassa azokat az okvetetlenkedő politikusokat a világpolitikából, akik még mindig nem jöttek rá, hogy a jövő az illiberális államé. A Trump orosz kapcsolatairól folyó vizsgálat ugyanis egy magyar szálat is talált a történet bonyolult szövetében.
Fotó: civilhetes
Csajozni vagy összeesküdni jött Budapestre 2016 nyarának végén Carter Page, Trump Oroszország-ügyi külpolitikai tanácsadója? Egy kongresszusi meghallgatáson ugyanis elárulta az azóta már menesztett tanácsadó, hogy az elnökválasztás előtt néhány héttel járt Magyarországon, ám Szemerkényi Réka washingtoni magyar nagyköveten kívül lényegében senkit sem tudott megnevezni azon személyek közül, akikkel Budapesten tárgyalt. Page arra hivatkozott, hogy az eset régen volt, a nevek meg hosszúak és bonyolultak voltak. Kétségtelen, hogy az ő egy szótagos nevét egyszerűbb megjegyezni, mint mondjuk Szijjártó Péter külügyminiszterét, de azért a beosztásokra emlékezhetett volna cirka egy év távlatából is. Már csak azért is, mert felmerült a gyanú, hogy egy orosz diplomata is ott volt a megbeszélésen.
Nyilvánvaló, hogy Trump tanácsadója minél kevesebbet árul el tárgyalópartnereiről, annál nehezebb lesz fogást találni rajta és egykori főnökén. Mégis egyértelműen látszik, hogy nem csupán a szavak szintjén ragadt meg a szimpátia Orbán Viktor és Donald Trump között, hanem a tettek mezejére is léptek a felek. Ha tényleg volt magas rangú orosz résztvevője is a megbeszélésnek, akkor szinte biztos, hogy a magyar kormány közvetítő szerepet is betöltött a republikánus elnökjelölt és a regnáló orosz hatalom közötti puhatolózásokban. Page egyébként nem igazán tűnt komoly figurának, hiszen elég felszínes ismeretekkel rendelkezett a térségről, a tárgyalásra teniszcipőben érkezett, és a rossz nyelvek szerint a nehéz diplomáciai agytorna után belevetette magát a pesti éjszakába.
Hogy a krimik nyelvén fogalmazzunk, az indíték mindhárom fél esetében egyértelmű volt, most már csak azt kell bizonyítani, hogy miként próbálták elősegíteni Trump győzelmét.
Mégis, ez a kissé bohém amerikai fickó lehet a kulcs ahhoz a történethez, amely a kongresszusi vizsgálat előrehaladtával egyre karakteresebben rajzolódik ki. Nem szeretjük ugyan az összeesküvés-elméleteket, de ez a sztori nagyon úgy fest, hogy a magyar illiberálisok, az amerikai republikánusok és az orosz despoták arra szövetkeztek, hogy megakadályozzák Hillary Clinton demokrata jelöltet abban, hogy elnyerje az elnöki széket. Clinton győzelme nagyon rosszul jött volna Orbán Viktornak, Vlagyimir Putyinnak is, nem beszélve Trumpról, aki a jelek szerint nem válogatott az eszközökben, amikor arról volt szó, hogy be kell hoznia a lemaradását a jóval esélyesebbnek vélt egykori külügyminiszterrel szemben. Hogy a krimik nyelvén fogalmazzunk, az indíték mindhárom fél esetében egyértelmű volt, most már csak azt kell bizonyítani, hogy miként próbálták elősegíteni Trump győzelmét.
Persze a legfőbb kérdés az, hogy azok az eszközök, melyeket az illiberális triumvirátus tagjai használtak mennyire voltak legálisak. A politikában ugyanis sok minden megengedett, így például nem indul vizsgálat a paksi szerződés ügyében, hiszen Orbán Viktornak joga van barátkozni Vlagyimir Vlagyimiroviccsal, ám, ha a magyar államnak erkölcsi, politikai vagy gazdasági hátránya származik ebből a szerződésből, akkor jogos a vizsgálat, és az esetleges felelősségre vonás is. Az amerikai kongresszusi vizsgálat tétje ezért nem kisebb, minthogy a kölcsönös szimpátián túl valós tényekkel is igazolja a Trump-féle kampánystáb és az oroszok összejátszását. Ha ugyanis ez bizonyítást nyer, akkor az elnök legitimitása finoman szólva is megkérdőjelezhetővé válik, és ennek már igen súlyos következményei lehetnek, aminek nyilván az orosz elnök és a magyar miniszterelnök se örülne.
Fotó: tvnoviny.sk
Ez legyen Donald Trump problémája! Ami a mi kormányunkat illeti, a fejlemények rávilágítanak arra a lehetőségre, hogy a Soros-kampány összeesküvés-elmélete lényegében megelőző csapás volt, hiszen, ha bebizonyosodik a magyar kormány hathatós szerepe Trump győzelmében, illetve egyértelművé válik, hogy létezett (és nyilván most is létezik) egy Trump-Putyi-Orbán-terv, akkor a magyar kormány nem csinált egyebet, mint előremenekült az úgynevezett Soros-terv bevetésével. Amíg ugyanis az emberek igyekeznek megemészteni a Soros-tervet, sem kiköpni sem lenyelni nem tudják a finoman szólva is kissé futurisztikus elméletet, mely vélhetően a Habony Árpád, Rogán Antal, Németh Szilárd szellemi Bermuda-háromszögben nyerte el végleges formáját, addig egy sokkal életszerűbb együttműködésről nem vesz tudomást. Talán a kongresszusi vizsgálat újabb adalékkal szolgál majd arra vonatkozólag, miért kellett Trump győzelme után nem sokkal azonnal elindítania a Soros-kampányt a magyar kormánynak? Mert, ahogy egy ősi dakota bölcsesség tartja: „Sárkány ellen sárkányfű.”