Mint azt korábban is biztosra vettük, Lázár János nem vonul ki a politikából, nem kezd üzleti karrierbe, ugyanakkor a pozíciói látványosan meggyengültek a kormányzati gépezeten belül. Valaha a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságának belső mozgásai voltak olyan sejtelmesek, mint a mostani kormány erőtereinek változásai. Valami persze kiszivárog a belső körökből, ám még a bennfentes újságírók, az úgymond kormányhoz közel álló körök sem biztosak abban, hogy Rogán Antal végleg fölé nőtt legfőbb riválisának, és, hogy Lázár végképp elkopott a nagy belső (és persze külső) csatározásokban.
Fotó: direkt36.hu
Lázár János a végrehajtó hatalom első számú vezetője marad, de főhivatalnokként hiába tartott az utóbbi hónapokban kimerítő csütörtöki sajtótájékoztatókat, a menekültügyet nem ő vitte kormányzati szinten, hanem a kormány szakrális vezére, Orbán Viktor. Mivel a miniszterelnök imádja az olyan szituációkat, amikor keményen be lehet szólni vélt és valós ellenfeleinek, márciustól ismét kezébe vette a gyeplőt, és a menekültügy nyergében tulajdonképpen elvágtatott az adminisztrációs gondoktól terhelt Lázár mellett. A menekültkrízist használta fel Rogán Antal is arra, hogy elvigye a show-t Lázár elől. Az egykori frakcióvezető persze sikeresen elterelte a figyelmet saját kínos ügyeiről is, és szinte tisztítótűzként élte meg a migrációs probléma által felcsapott indulatcsóvákat, melyeket főként a kormány provokált ki a társadalomból.
Sokan kárörvendőn figyelik, ahogy Lázár kénytelen meghunyászkodni a főnöke, és frissen kinevezett miniszterként parádézó Rogán előtt. Tarlós István főpolgármester például elérkezettnek látta az időt, hogy egy jóízűt belerúgjon régi ellenlábasába, és lényegében vidéki suttyónak bélyegezte a hódmezővásárhelyi származású politikust. Lázár persze riposztozhat erre, akár meg is fenyegetheti pártbéli vetélytársait, ám már nem olyan élesek a körmei, mint egy éve, amikor arra panaszkodott, hogy a miniszterelnök túl sok feladatot tol át a minisztériumára.
Fotó: index.hu
Nagyban rontja Lázár esélyeit a kormányzati mainstreamben maradásra, hogy őt sem kerülték el a kínos ügyek, ahogy vezető beosztású párttársainak többsége esetében történt. Rövidesen ugyanis választ kell adnia azokra a kérdésekre, mennyiért szállt meg olaszországi svájci és angliai hivatalos útjain, és talán arra is választ kaphatunk, hogy kikkel, milyen ügyekről tárgyalt még államtitkárként Lázár ezeken a hivatalosnak nevezett kiküldetéseken. Mivel ebből a hurokból minden igyekezete ellenére sem tudta kirángatni a fejét a miniszterelnökség vezetője, most a média, az ellenzék és Lázár belső ellenfelei lélegzetvisszafojtva figyelik, Orbán Viktor segítő kezet nyújt-e neki, ha kínos részletekre derül fény.
Tény, hogy a miniszterelnök szereti a környezetében tartani az olyan embereket, akiknek politikai karrierjét egyetlen mozdulattal darabokra törheti, és ehhez a legjobb eszköz a kínos ügyek elkenése, illetve nyilvánosságra hozása. Rogán sorsa is Orbán kezében van, de neki nagy előnye, hogy a miniszterelnök két kedvenc tanácsadójával, Andy Vajnával és Habony Árpáddal is jó viszonyt ápol, ami nem mondható el Lázár Jánosról.
Rogán simulékonysága és Lázár érdessége megosztja a Fidesz vezérkarát is, hiszen Rogán a nyilvánosság előtt nem kritizált olyan emblematikus figurákat, mint L Simon László, Csányi Sándor, Tarlós István vagy a miniszterelnök barátja, Mészáros Lőrinc. Sokan értékelik Lázár őszinteségét, sőt olykor nyers modorát, ami nem tenne rosszat a kormánypártnak, mert sokakat irritál, hogy csak puncsolással, őszinte megnyilvánulások nélkül lehet előre jutni a ranglétrán.
Lázár mellett szól az az erénye is, amit ellenfelei sem vitatnak. Hatalmas munkabírás, jó szervezőkészség, következetes számonkérés jellemzi ugyanis a miniszterelnökséget vezető politikust. Ilyen képességekkel kevesen rendelkeznek a Fidesz vezetői közül, új figurák kinevelésére pedig nincs idő. Ez azért is fontos körülmény, mert a harmadik Orbán-kormány a látványpolitizáláson kívül (kerítésépítés, veszekedés Brüsszellel, civilek elleni kampány) szinte semmit nem csinált hivatalba lépése óta. Lázár ugyan időről időre meghirdeti a takarékos állam eszményét, de az aktuális politikai érdekek mindig felülírják ezt a törekvést.
Fotó: index.hu
Lázár fiókja nyilván tele van reformtervekkel, melyek közül néhányat illendő lenne még az idén elindítani, mert rövidesen itt a ciklus közepe, és szinte egyetlen akut problémát sem oldott meg a kormány. Pedig az egészségügy vergődik a KLIK által irányított oktatás agonizál, a gazdaságot szinte kizárólag az EU-s források működtetik, az állam pedig továbbra is pazarló, és túl sok embert tart el. A szociális krízis is az ajtónkon kopogtat, ahogy közeledik a tél, így nagy szükség van olyan buldogszerű politikusokra, mint amilyen Lázár.
Az egykori hódmezővásárhelyi politikus olyan vidéki észjárást honosított meg a Fideszen belül, ami egyrészt tetszik Orbán Viktornak, másrészt viszont tart tőle. Tetszik a szókimondása, hiszen ő maga is gyakran él ezzel az eszközzel, ugyanakkor nem szereti, ha ez az őszinteség a saját köreiket sérti. Ha ugyanis Lázár is lóra pattan, mint sokan teszik a kormány prominensei közül, akkor nem csak ugratni fogja a hátast, mint tette azt Rózsa Sándor, hanem vágtatni kezd, és ki tudja, meddig jut egy szélvész gyors paripa hátán. Mert ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ne add el a legjobb lovadat az ellenségednek, hiába kínál érte három cobolyprémet, mert ha menekülnöd kell előle, nem lesz semmi esélyed.”