Egy éve még elképzelhetetlennek tűnt, hogy a Fidesz verőlegényeket küld a Nemzeti Választási Iroda épületébe egy ellenzéki párt népszavazási kezdeményezésének megakadályozására , miközben a jobbikos képviselők kockás ingben parádéznak a Parlamentben. Egyre világosabb a két jobboldalinak mondott párt stratégiája: egymás szimpatizánsait elszipkázni, miközben a saját törzsszavazóira ügyelni, mint tyúkanyó a kiscsibéire. A Szegedi Kattintós pontokba szedte e folyamat legfőbb bizonyítékait.
Fotó:barikad.hu
1. Bocskai mellény helyett kockás ing. A Jobbik stratégiaváltásának egyik legfontosabb eleme, hogy rátelepszik azokra a népszerű témákra, melyek eddig a demokratikus ellenzék terepének számítottak. Így fordulhatott elő, hogy a pedagógusok mozgalmának jelképévé váló kockás ing a jobbikos parlamenti képviselőkre is felkerült. Elég hülyén érezhették magukat ettől az MSZP frakció tagjai, akik szintén kockásban virítottak a Parlament padsoraiban. Meg kell azonban szokniuk, hogy most már a Jobbik is ott üti a Fideszt, ahol a legjobban fáj neki. Többször támogatásukról biztosították az egészségügyi dolgozókat, szót emeltek a magyar fiatalok külföldre távozása ellen, és az egyik legkíméletlenebb kritikusai lettek az államilag irányított és finanszírozott korrupciónak
Fotó: pestisracok.hu.
2. Magyar Gárda helyett kopasz verőlegények. Néhány hónapja még fekete ruhás, bakancsos gárdistáktól tartott a demokratikus ellenzék, akik majd fizikailag is nekiesnek a magyar demokrácia amúgy is ingatag építményének, ám azt látjuk, hogy az utóbbi időben felhagytak az erődemonstrációkkal a hagyományos szélsőjobbos szervezetek. Ebben nyilván jelentős szerepe van a Jobbik arculatváltásának. Nehéz szájkosarat tenni a szélsőséges kijelentésekhez és megnyilvánulásokhoz szokott frakciótagokra, de mostanában például alig hallani Novák Előd vad kirohanásairól, és mintha a parttalan zsidózás és cigányozás is visszaszorult volna a hivatalos kommunikációjukból. Ugyanakkor a Fidesz olyan kigyúrt kopaszokat küldött a magányos, vézna Nyakó István (MSZP) ellen, akik elég direkt módon kötődnek Kubatov Gábor, fideszes pártigazgatóhoz. Hab a tortán, hogy az ügy kivizsgálását a Jobbik kezdeményezte, majd a többi ellenzéki párt is csatlakozott hozzájuk, így már csak a Fidesz frakcióján múlik, hogy végre valaki hivatalosan is kimondja: a kormány lényegében minden eszközt megengedhetőnek tart annak érdekében, hogy ne lehessen kikérni a nép véleményét a vasárnapi boltbezárásról.
Egyértelmű, hogy a Fidesz ezekkel a szimbolikus gesztusokkal a Jobbik szélsőségeseit célozza meg, ugyanakkor a Jobbik távolságtartásával a Fidesz centrista politikáját támogató szavazókra veti ki a hálóját.
3. Donáth György esete Gulyás Gergellyel. A zsidótörvényeket támogató második világháborús parlamenti képviselő szobrát a napokban Gulyás Gergely, a Fidesz alelnöke és Boross Péter egykori miniszterelnök avatták fel. A közismerten antiszemita politikus szobrához a kormányzópárt a nevét és alelnökét adta, (igaz, azóta ismeretlenek elvitték a mellszobrot az Üllői út és a Páva utca sarkáról), a Jobbik pedig érdemben semmit sem reagált az esetre. Ma már a Fidesz igyekszik kultuszt teremteni Hóman Bálintnak is - aki nem csak antiszemita volt, de kollaborált a náci Németországgal is -, igaz amerikai nyomásra egyelőre visszavonulót fújt a kormány ebben az ügyben. Egyértelmű, hogy a Fidesz ezekkel a szimbolikus gesztusokkal a Jobbik szélsőségeseit célozza meg, ugyanakkor a Jobbik távolságtartásával a Fidesz centrista politikáját támogató szavazókra veti ki a hálóját.
Fotó: origo.hu
4. Egy közös pont:menekültügy. Kétségtelen, hogy a Jobbik irányváltását az kényszerítette ki, hogy a Fidesz szélsőségesen menekültellenes politikájával nem tudtak konkurálni. Mivel a magyar kormány olyan agresszív migránsellenes kommunikációt folytatott, melyet még Marie Le Pen is túlzásnak tartott, a Jobbik politikai vákuumba került, így nem maradt más választás, mint rácsatlakozni a Fidesz gőzhengerére. Nagyon apró eltérések mutatkoznak ugyan a két párt menekültpolitikája között (például a Jobbik vissza akarja állítani a határőrséget), de lényegében a Jobbik a legkisebb rosszat választva támogatja az Orbán-kormány minden idegenellenes intézkedését, ám mivel túllicitálni nem tudja, talál magának más témákat, melyekben meg tudja különböztetni magát a nagy jobboldali testvértől.
Fotó: MTI
5. Demokráciaféltés és korrupcióellenesség. Nagyon megdöbbentő, de ez a két jelszó fejezi ki leginkább a két párt közti különbség lényegét. A Jobbik – amely nem is olyan rég nem tartotta magát demokratikus pártnak -, most elkezdte félteni a magyar jogállamot a Fidesztől. Abban persze igazuk van, hogy a nepotizmus és a protekcionizmus annyira befészkelte magát a kormányzópártba, hogy nehéz lenne olajozottan működő demokráciáról beszélni ma Magyarországon. A Jobbik nagy ütőkártyája mégis a korrupció elleni harc, melyet azért tud hatékonyan képviselni, mert még nem volt kormányon - ellentétben a baloldali ellenzékkel -, ugyanakkor a Fidesz rengeteg magas labdát dob fel számukra, melyet csak a pancserek nem tudnak leütni. Sokszor megénekeltük már, de most újra leírjuk: A magyar nép szinte mindent meg tud bocsátani, de ha valaki nyíltan lop, annak előbb-utóbb harangoztak a magyar közéletben. Vona Gábor és emberei jól látják, hogy a baloldal azért nem tudja elég hatékonyan politikai tőkére váltani a Fidesz arcátlan közpénzlenyúlását, mert a jelenlegi kormány még mindig „elmúltnyolcévezik”, így számukra sokkal nagyobb tér nyílik ezen a terepen. És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a Jobbik már felvette a kapcsolatot Simicska Lajossal, és ha a gazdag, sértett és magányos oligarcha valaki mellé odaáll, abból még ki is sülhet valami. Ahogy egy dakota közmondás tartja: "Az ellenséged ellensége a barátom, tehát befogom az orromat, és elszívom vele a békepipát.”
Frédi és Béni