A Fidesz úgy tesz, mintha elegánsan elengedhetné a letelepedési kötvényt, pedig most már nem vonulhat ki ebből a történetből úgy, mintha pusztán gazdasági kérdés lenne a konstrukció megszüntetése. A feloldhatatlan ellentmondás illusztrálása felvillantunk egy fikciót: Mit szólnának Donald Trump szavazói ahhoz, ha új elnökük amerikai állampolgárságot árulna kolumbiai gerillavezéreknek, mexikói drogbáróknak vagy orosz titkos ügynököknek? Azt mondják, a politikában nem mindig fizetődik ki a következetesség, a letelepedési kötvények esetében mégis érdemes átgondolni, van-e haszna tovább húzni az időt.
Fotó: ingyen-hatterkep.hu
Jobboldali belháborúról cikkeznek manapság a magyar sajtóban, ám a helyzet nem olyan egyszerű, ahogy az első látásra tűnik. A Jobbik ugyanis kétségtelenül a korrupcióellenes küzdelem vezető erejeként definiálja magát a letelepedési kötvények frontján, ám a Fidesz dominanciáját nem törheti meg a baloldali pártok frakcióinak támogatása nélkül. Nem sikerült volna megbuktatnia az alaptörvény módosítását sem Vona Gáboréknak, ha a többi ellenzéki frakció nem marad távol a szavazástól, és a három független képviselő nem szavaz nemmel a Fidesz kezdeményezésére.
A Jobbik kezdeményezése a letelepedési kötvények vizsgálatára létrehozandó bizottság ügyében akkor lehet életképes, ha a baloldali pártok hajlandóak lesznek együttműködni a szélsőjobboldaliként számon tartott Jobbikkal. A szocialisták érzik annak a veszélyét, hogy kicsúszik a kezdeményezés a kezükből, és ha engednek e hívásnak,- kis túlzással - felsorakoznak a Jobbik zászlaja alatt. Nem is alaptalan a félelmük, hiszen Vonáék ügyesen megkavarták a Fidesz kommunikációját azzal, hogy az alaptörvény módosító szövegét most ők akarják benyújtani a Parlamentnek, ám ezúttal a letelepedési kötvények forgalmazásának megszüntetését is gránitba vésnék.
Háttéralkuk, kölcsönös érdekérvényesítések, gazdasági előnyök megszerzésének szövevényes rendszerei kötődnek ugyanis a konstrukcióhoz, melyeket nem lehet egyik napról a másikra kukába dobni, mert annak komoly következményei lehetnek egyes politikusokra nézve.
A Fidesz sokat csodált kommunikációs gépezete ezúttal csak kapkod, a hazaárulózáson és zsúrpubizáson kívül nem futja Kósa Lajostól és Orbán Viktortól. Lényegében a kormánypárti frakcióval akarja kimondatni a Jobbik, hogy a kötvénybiznisz ártott a nemzetbiztonságnak, gazdasági haszna elhanyagolható, annál többet nyertek rajta a kormány legbelső köreihez tartozó személyek. Olyan csapdát állított a centrum felé törekvő jobboldali párt a kormánynak, melyhez hasonlókkal korábban a Fidesz operált.
Kicsúszott Orbán Viktor kezéből a kezdeményezés, nem ők kényszerítik bele ellenfelüket egy olyan szituációba, ahonnan nincs jó és rossz kivezető út, hanem csak zsákutcába juthatnak, amelyben sokáig bent ragadhat a kormány. Hazai mozgástér nélkül Orbán Viktor nem sokat tehet Brüsszel ellen sem, így különösen érzékenyen érinti a miniszterelnököt, hogy folytatódik az október 2-i érvénytelen népszavazással elkezdődött kudarcsorozata. A tavaly elkezdett migrációellenes kampánystratégia megfeneklett egyelőre, így akár az a csúfság is megeshet vele, hogy kevésbé kifizetődő témákkal (egészségügy, oktatás, munkaerőhiány, elvándorlás, szociális helyzet, stb.) kell majd foglalkoznia a 2018-as országgyűlési választások előtt.
A helyzet kulcskérdése az, hogy miért dolgozza egyre lejjebb magát a kormány a letelepedési kötvények miatt, vagyis, ha vezetői azt látják, hogy a csapdából csak az amúgy is idejétmúltnak kikiáltott konstrukció megszüntetésével tudnak kikecmeregni, miért nem teszik meg ezt a lépést? Vona és csapata valószínűleg több információ birtokában van, mint sok fideszes politikus a letelepedési kötvényekkel kapcsolatban, hiszen azért lehet ezzel sakkban tartani a kormányt, mert komoly érdekek fűződnek ahhoz, hogy ne vezessék ki a kötvényeket egyik napról a másikra.
Háttéralkuk, kölcsönös érdekérvényesítések, gazdasági előnyök megszerzésének szövevényes rendszerei kötődnek ugyanis a konstrukcióhoz, melyeket nem lehet egyik napról a másikra kukába dobni, mert annak komoly következményei lehetnek egyes politikusokra nézve. Maffiafilmekben ezt úgy fogalmaznák meg, hogy el kell varrni a szálakat, és ehhez idő kell. A Jobbik azért csavart egy újabbat a kormány derekán, mert tisztában van azzal, hogy ez most nagyon fáj, hiszen néhány hónap haladékot mindenképpen szeretne kapni az Orbán-adminisztráció ahhoz, hogy a függőben lévő ügyeket rövidre zárja.
Fotó: demokrata.hu
Az csak hab a tortán, hogy a kötvények ügyében vizsgálóbizottság létrehozásának lebegtetésével a Jobbik (és ha csatlakoznak, a többi ellenzéki párt is) fokozhatják a nyomást a kormányon. Ha valóban mandátumot nyerne egy részletes, minden területre kiterjedő vizsgálatra egy parlamenti vizsgálóbizottság, akkor a felszínen lehetne tartani a témát, a kormány számára kellemetlen ügyeket lehetne megszellőztetni, be lehetne bizonyítani, hogy szükségtelen volt e konstrukció bevezetése, ráadásul, amíg a kormány a kertkapuról lerugdosta a mezítlábas menekülteket, addig a hátsó ajtón keresztül beengedte a kígyóbőrcsizmás gazdag migránsokat. Mivel a Fidesz a 2018-as választási kampányát a migránsellenességre szeretné felfűzni, egy ilyen fordulat végzetes is lehet számára. Ahogy egy ősi dakota közmondás tartja: „Ha csak egy haditerv van a tarsolyodban, az olyan, mintha egyetlen nyílvesszővel indulnál csatába. „