Magyarország továbbra is keresztbe fekszik szinte minden olyan kezdeményezés előtt, melyek az EU távlati céljait szolgálnák. Különösen a klímaváltozás elleni harc és a menekültkérdés megoldása számítanak elvetendő témáknak a magyar diplomácia gyakorlatában, melyhez általában a V4-ek közül sikerül megnyernie 1-2 szövetséges kormányt. Úgy tűnik, hogy az Orbán-kormány számára nem túl előnyös uniós választási végeredmény nem változtatott azon a destruktív hozzáálláson, ami eddig jellemezte a magyar diplomáciát.
Fotó: 24.hu
Korábban már feltettük azt a kérdést önmagunknak és a kormány tagjainak, hogy a minden közösségi kezdeményezés ellen való fellépésen túl vajon melyek az Orbán-kormány valódi diplomáciai céljai? A közös törvények, nyilatkozatok blokkolásával ugyanis annyit el lehet érni, hogy a szükséges igen szavazatért cserébe lehet kérni valamit, ám a destruktív politizálás mellett látni kéne valami alternatív elképzelést is, ami megmutatná, milyen elképzelései vannak a magyar kormánynak az EU jövőjéről.
Eddig azonban nem igazán rajzolódtak ki ilyen irányvonalak, az azonban egyértelmű, hogy a folyamatos obstrukció indokaként teljesen értelmetlen, oda nem illő magyarázatok kerülnek napvilágra. Legutóbb például azt a közös törekvést akadályozta meg Magyarország Csehország és Lengyelország szövetségében, hogy 2050-re klímasemlegessé tegyék Európát, azaz nullára csökkentsék a felmelegedést okozó anyagok kibocsájtását.
A magyar, cseh és lengyel diplomácia most úgy viselkedik, mint az a gyerek, akivel már közölték, hogy nem kap nyalókát, ezért nem látja értelmét, hogy megírja a házi feladatát.
Orbán az utolsó pillanatban tért vissza az ellenállók szűk csoportjába, korábban ugyanis Szlovákiával együtt támogatták a közös stratégiát. Nem tudni, mi történt a háttérben, de a magyar diplomácia soha semmihez sem adja ingyen a támogatását, így valószínűleg nem a miniszterelnök a tárgyalások finisében kapta meg azt, amire a szavazata fejében ígéretet kapott. Finoman szólva is önző álláspont az, amit a három közép-európai ország kormánya képvisel, hiszen nem kicsinyes politikai alkukkal tudjuk biztosítani a kontinens jövőjét, hanem teljes összefogással.
Vajon a mostani eset előrevetíti, hogy milyen politikát fog folytatni a magyar kormány az új összetételű Európai parlamentben, vagy ez csak egy teszt volt? A Fidesz jelenleg a senki földjén tanyázik, hiszen eredeti pártcsaládjában felfüggesztették a tagságát, a magyar kormánypárthoz közel álló populista mozgalmakhoz pedig egyelőre (valószínűleg taktikai okok miatt) nem csatlakozott. Olyan szürke zónában mozog tehát jelenleg a magyar diplomácia, melyben az ellenálláson, a mindenáron való betartáson kívül semmilyen eszköze nincs.
Jelenleg valóban csak a V4-ek közösségére számíthat Orbán Viktor, amikor meg akarja heckelni a közös fellépéseket, a hosszútávra szóló terveket. Ezzel nyilván nem javít a nemzetközi megítélésén, de láthatóan ez kevésbé zavarja, mint az, ha egyáltalán nem veszik észre a tárgyalóasztalnál. Valószínűleg a klímastratégia megszavazásáért is kért volna cserébe valami fontos dolgot, ám nem kapta meg, ezért kihátrált az egyezményből. A magyar, cseh és lengyel diplomácia most úgy viselkedik, mint az a gyerek, akivel már közölték, hogy nem kap nyalókát, ezért nem látja értelmét, hogy megírja a házi feladatát.
Ez a minden mindegy hozzáállás, most annak szól a közép-kelet-európai országok részéről, hogy várhatóan mindenképpen megszűnik az a kivételezett helyzetük, ami az uniós csatlakozásuk óta tartott. A következő hétéves költségvetési ciklusban ugyanis várhatóan jóval kevesebb kohéziós pénzt kapnak, hiszen a régi tagországok egyes leszakadó régiói számára ezek a támogatások most sokkal fontosabbak, mint a jelenleg kivételezett helyzetben lévő keleti országok esetében.
Fotó: euronews
Ráadásul Orbán Viktor pártja nem számíthat sok jóra az új összetételű EP-ben sem, hiszen több eljárás folyik az általuk irányított ország ellen, és mivel az érdekérvényesítésük erősen meggyengült a brüsszeli intézményekben, ezek az eljárások vélhetően nem zárulnak le a magyar kormány számára kedvező eredménnyel. Hasonló helyzetben vannak a cseh és a lengyel kormánypártok is, ezért nem csoda, hogy ez a trojka most ott köp bele a közös fazékba, ahol csak tud. Mert, ahogy egy dakota bölcsesség tartja: „Miért gondolod, hogy érdemes összenyálazni a békepipa végét olyanokkal, akik különböző kórokozókat hordanak a szájukban? Mert a te átadsz nekik valamilyen kórokozót!”
Az utolsó 100 komment: