Aminek hasznát vette ellenzékben, azt el akarja takarítani kormányfőként Orbán Viktor. Jó példa erre a népszavazás intézménye, melynek segítségével komoly sikereket ért el a szocialista kormányok idején, ám mikor kormányra került, lényegében lehetetlenné tette az alulról jövő kezdeményezéseket, ám amikor ő akarta használni céljai kiteljesítése érdekében, akkor orra bukott. Most nekimegy azoknak a civil szervezeteknek, melyek korábban bírálták a szocialista kormányokat, és megtartva jó szokásukat, ugyanezt megteszik a jelenlegi hatalommal szemben is. Mi értelme három civil szervezet esetében verni a tamtamot? Az egész csak megfélemlítés, vagy a néphülyítés újabb stádiuma?
Fotó: 24.hu
Mostantól hivatalos: Németh Szilárd Orbán Viktor faltörő kosa. A finoman szólva sem túl barátságos kinézetű fideszes alelnök nem lacafacázott, nyílt hadüzenetet küldött a civil szervezeteknek. Azóta konkretizálta is, mely szervezeteket szeretné eltakarítani az útból. Mint a maffiafilmekben láttuk, képletesen döglött halat küldött újságpapírba csomagolva a Társaság a Szabadságjogokért, a Helsinki Bizottság és a Transparency International nevű szervezeteknek.
A meglehetősen nyers hazai politikai stílushoz szokott magyar polgárok számára is kirívóan éles hangú kirohanás az állítólag Soros György által pénzelt álcivilek ellen meg is tette a hatását. Nem maga a támadás ténye foglalkoztatja a közvéleményt - hiszen Orbán Viktor már régen le akar számolni minden ellenvéleményt megfogalmazó szervezettel -, hanem a világpolitikában lejátszódó változásokkal, melyek következtében Németh Szilárd már-már úgy viselkedik, mint egy cowboy a kocsmában, aki tudja, hogy a vendégek közül csak neki van pisztolya.
Németh „intellektusa” persze arra is garancia, hogy azonnal lerántsa a leplet pártja valós szándékairól. Azzal, hogy Donald Trump közelgő beiktatásához kötötte a támadás indítását, lényegében elismerte, hogy csak az Obama-adminisztráció nyomására nem nyírták ki eddig a civil szervezeteket és a megmaradt független sajtótermékeket. Ha az Orbán-kormány szabad kezet kap minden világpolitikát meghatározó politikustól, akkor lényegében a Rákosi-korszakhoz hasonlóan mindenki retteghet, aki nem kedves a hatalomnak, és ehhez nem is kell más, csak rá kell fogni, hogy reakciós.
Az Orbán-kormány cinizmusa abban áll, hogy azok ellen támad, akik valóban komolyan gondolják a függetlenséget, hiszen épp úgy bírálták a korábbi kormányokat, mint ahogy kritikusak az egyre diktatórikusabb módszereket alkalmazó Orbán-rezsimmel szemben is. Nem a korrupciót akarja megszüntetni, inkább hadat üzen a korrupciót felgöngyölítő szervezeteknek és újságoknak. Nem a szegénységet akarja felszámolni, hanem ellehetetleníti azokat, akik felhívják a figyelmet a társadalmi problémákra. Lényegében egyetlen cél vezérli a regnáló miniszterelnököt: Mire felköltözik a budai várba, lehetőleg egyetlen számottevő ellenfele ne maradjon az országban.
De valóban olyan fontos kinyírni három civil szervezetet, melyek nyilatkozatait, tanulmányait, kritikai észrevételeit alig néhány tízezer ember olvassa el? Ráadásul, akikhez eljutnak ezek a szövegek, soha nem számítottak az Orbán-rendszer híveinek. Németh Szilárd bulldog képe azért liheg a kamerába, mert e három civil szervezet akadályozhatja meg a Fidesz 2018-as győzelmét? Érdemes illegalitásba kényszeríteni olyan értelmiségieket, akikkel ezt korábban a Kádár-rendszer tette meg? Ezt nyilván komoly ember nem gondolja komolyan, ám más célok elérését segítheti ez az akció. Egyrészt, bárkit kriminalizálni lehet, ha Soros Györggyel hozzák összefüggésbe. Másrészt, demonstrálni lehet, hogy már külföldi kormányok sem menthetik meg azokat, akik nem hódolnak be Orbán Viktor illiberális rendszerének.
Fotó: MTI
Azért nem eszik olyan forrón a zabpelyhet még a Fidesz boszorkánykonyhájában sem. Donald Trump még nem lépett hivatalba, és ha ez megtörténik, nyilván nem az lesz az első dolga, hogy telefonáljon Orbán Viktornak, és szabad utat adjon neki a Soros György által támogatott civilek eltakarítására. Úgy tűnik, hogy a Fidesz kissé korán küldte előre a verőlegényét, hiszen ha van valami ma a világpolitikában, ami kiszámíthatatlan, az az, hogy mi történik az új amerikai elnök beiktatása után. Ahogy egy ősi dakota mondás tartja: „Amíg a rezervátumban csendesen zajlik az élet, a sápadtarcúak cserélgetik az elnöküket a Fehér Házban.”