Különös képződménye a Fidesz politikai kultúrájának Lázár János. Rapcsák András volt hódmezővásárhelyi polgármester személyi titkárából egészen Orbán Viktor alvezérévé küzdötte fel magát, ám az idén ősszel mintha megtört volna a karrierje. A kormány harcias kirakatemberéből szépen lassan konfliktuselhárító szerepkörbe szorulhat, és ha ezen a tendencián nem tud változtatni, akkor marad számára a habitusától teljesen idegen kompromisszumos politizálás.
Fotó: index.hu
Lázár János szerepének megváltozása a Fidesz belső konfliktusainak természetére világít rá. Kétségtelen tény ugyanis, hogy az amúgy is szinte teljhatalommal bíró miniszterelnök a menekültválság kulminálódása óta még az eddigieknél is erősebb lett saját pártján belül, így minden „elhajlást” könyörtelenül meg tud torolni. Hogy Lázár János mennyire elhajló nem tudhatjuk, csak az egyértelmű a külső szemlélő számára, hogy általában a „rosszfiú” szerepét osztották ki neki a kormányon belül. Neki kellett csatáznia az elégedetlenkedő polgármesterekkel (főleg Tarlós István budapesti főpolgármesterrel), ő szólt be olyan oligarcháknak, akikkel Orbán Viktor nyíltan nem szeretett volna konfrontálódni (főleg Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc esetében igaz ez), de ő döngölte a földbe azokat a minisztereket is, akiket a főnöke a nyilvánosság előtt nem bírált (lásd Balog Zoltán, Hende Csaba).
Nem túlzás kijelenteni, hogy Lázár az Orbán-kormány furkósbotjaként érezte legjobban magát, szinte lubickolt a nyilvánosság éltető közegében, amikor csütörtöki maratoni sajtótájékoztatóin odarúghatott szinte bárkinek, és olykor még a sérthetetlennek tartott miniszterelnök legszűkebb környezetéhez tartozó személyeknek is beszólhatott. Rogán Antal propagandaminiszterré avanzsálása óta azonban mintha Lázár varázsa megtört volna. Nem véletlenül fenyegetőzött a miniszterelnökséget vezető politikus azzal, hogy Rogán kiemelése esetén távozik a politikai életből, hiszen ismerte azokat a belső folyamatokat, melyek végeredményeként az ő szerepe radikálisan átalakul a jövőben.
Fotó: index.hu
Most például nagyon zavarba ejtő kijelentést tett Angela Merkel politikai karrierjét illetően, hiszen egy interjúban azt állította, hogy a magyar kormánynak nem érdeke a német kancellár megbuktatása. Ha nem néztük volna hónapokon keresztül azt a lejárató kampányt, amit a Merkel által képviselt menekültpolitika ellen folytatott a Fidesz, akár komolyan is vehetnénk Lázár békülékeny nyilatkozatát. Ő maga is többször nekiugrott a kancellár asszonynak, mondván, hogy nem mond igazat, illetve Magyarország érdekei ellen cselekszik. Most azonban egyenesen azt állította Lázár, hogy Merkel a legfontosabb politikai kérdésekben kiállt a Fidesz mellett, ami persze nem újdonság, hiszen az ő támogatása nélkül az EU több szankciót megszavazott volna az Orbán-rezsim ellen, de ezt a kormány mindeddig tagadta.
Persze azt jól megtanulta Lázár a főnökétől, hogy egyáltalán nem gond a politikában, ha az álláspontunkat akár naponta is váltogatjuk (lásd pávatánc), mert a magyar választópolgárok gyorsan elfelejtik, mit mondtak két nappal ezelőtt a választott képviselők, így nem hat majd a váratlanság mellbevágó erejével, ha ennek épp az ellenkezőjét állítják, ha az érdekeik úgy kívánják. Az mindenesetre figyelmeztetés a Fidesz felé, ha Merkelt kell dicsérniük, hiszen a törökökkel kötött egyezség akár a német kancellár politikáját is igazolhatja. Ha ugyanis Európa vállalja néhány százezer menekült befogadását, a törökök cserébe (és persze sok-sok pénzért) több millió szír menekültet tartanak a saját menekülttáboraikban, akkor Merkel visszaállíthatja megtépázott tekintélyét. Nem túl humánus megoldás, de még mindig jobb, mint kerítéseket építeni az összes európai határra.
Lázár persze most úgy tűnik fel, mint egy kompromisszumokra hajló politikus, aki (ismerve jó német kapcsolatait) akár egy új politikai imázs felépítésén ügyködik. Ha Orbán azt a szerepet szánta neki, hogy gesztusokat tegyen azoknak, akikkel ő összerúgta a port, akkor elég sok feladata lesz a jövőben. Az Orbán-kormány már korábban is többször meghirdette a konszolidáció politikáját, de ez nem igazán jött össze neki. A Fidesz ugyanis alapvetően a konfliktusokra, ellenségképek gyártására építi a politikáját, így Lázárnak igen nehéz lesz kibújnia a "rosszfiú" szerepköréből. Ahogy egy dakota bölcsesség mondja: „Ha egyszer beleköptél a szomszédod főztjébe, másnap ne mondd, hogy ilyen finomat még soha nem ettél, mert úgysem hiszik el neked.”