A vártnál is gyorsabban reagált a kormány arra a tarthatatlan helyzetre, amely az Erdősiné és Nyakó István izmozását követően alakult ki. A kopaszok bevetésével meghiúsított népszavazási kezdeményezés tulajdonképpen a szocialisták malmára hajtotta vizet, így nem volt más lehetőség, mint előbb zöld utat adni a kezdeményezésnek, aztán szépen óvatosan kihátrálni a történetből. Az események számos tanulsággal jártak minden érintett fél számára, de az igazi kérdés most az, kik használják fel a legokosabban az ügy társadalmi hatásait.
Fotó: Twitter
Bár a Szegedi Kattintós ezúttal is előre megjósolta a történések menetét, a kormány sietsége nem volt túl logikus. Egyrészt még javában zajlottak az aláírásgyűjtések, másrészt valami kézzelfogható indokot is kiötölhetett volna Habony Árpád kommunikációs csapata, ha van elég ideje hozzá. A történet nagy tanulsága az, hogy lényegében az állami szervek készítették elő e látványos hátraarcot a kormány számára, hiszen csont nélkül átengedte a választási bizottság azt a szocialista kezdeményezést, melyet korábban minden eszközzel gáncsolt. A Kúria döntése már logikus volt, így az aláírásgyűjtés elindulása már lényegében a kormány visszavonulásának nyilvánvaló jele volt.
Maga Orbán Viktor is mélyen magába nézhet, hogy miért változtatott hirtelen a nézőpontján, amikor gazdasági érvekkel jól kivédhette volna a KDNP kezdeményezését.
Az MSZP egyik szeme most sír, a másik üveg, hiszen nehéz lesz még egy ilyen jól kommunikálható ügyet találni, mint a vasárnapi boltzár elleni küzdelem, másrészt azért még néhány napig lehet ostorozni a kormányt, és többször el lehet mondani, hogy az MSZP nélkül nem sikerülhetett volna térdre kényszeríteni a kormányt. Persze van még két népszavazási kezdeményezés ezen kívül (és a vasárnapi boltzár ellenit sem függesztették fel), de a Fidesz lényegében elhárította a legnagyobb veszélyt azzal, hogy kihátrált a veszett ügy mögül.
Hogy a boltbezárási ügy kinek hoz a konyhára kézzelfogható politikai hasznot, egyelőre még nem tudni, hiszen a tanulságok levonása csak most jön. A Fidesz nyilván nem követhet el még egy ilyen súlyú hibát, ha meg akarja nyerni két év múlva a választásokat. A kereszténydemokraták most nyilván egy darabig a háttérben maradnak, mivel az egész balhé az ő makacsságuknak köszönhető, mivel a miniszterelnök határozott ellenzése ellenére sem tettek le arról, hogy átverjenek egy ideológiai jellegű ügyet a Parlamenten. Maga Orbán Viktor is mélyen magába nézhet, hogy miért változtatott hirtelen a nézőpontján, amikor gazdasági érvekkel jól kivédhette volna a KDNP kezdeményezését.
Elgondolkodtató az is, hogy a kormány - amely folyamatosan szondáztatja a magyar társadalmat – hogyan nézhetett be megint egy ilyen egyszerűnek tűnő ügyet. Az internetadó elleni váratlan tiltakozás volt a másik olyan ügy, melyet a harmadik Orbán-kormány idején csúnyán elméreteztek a tanácsadók. Olyan fiatalok jelentek meg az utcákon a mobiltelefonjaikat a magasba tartva, akikről nem is volt tudomása a politikai elitnek. Ők persze vissza is vonultak a saját zárt világukba, mihelyt meghátrált a kormány, de az látszott, hogy bizonyos társadalmi érzékenységekről fogalma sincs a kormánynak.
Nagy kérdés persze, hogy az ellenzék meg tud-e erősödni a kormány hibáiból. Maguk a szocialisták is elismerik, hogy egyelőre nem képesek kormányzóképes alternatívát felmutatni, ám a mostani elnökválasztási kampánynak jól jön, hogy konkrét ügyek mentén mutathatják meg a jelöltek, milyen stratégiával képzelik a Fidesz legyőzését. A vasárnapi boltzár ügyében végre melléjük szegődött a szerencse, de ez épp olyan ingoványos talaj, mint a Fidesz esetében folyamatosan arra játszani, hogy Fortuna mellettük áll a következő két évben is. Mindkét párt esetében komoly káderproblémák mutatkoznak, hiszen a kormány részéről is egyre kevesebb a társadalmilag elfogadott, kormányzati szempontból hasznos politikus, az ellenzék pedig megosztott, a sokszínűséget pedig nem tudják egységbe forrasztani meghatározó, karakteres politikai vezetők.
Fotó: vaol.hu
Minden abszurditásával együtt igen fontos téma volt az utóbbi egy évben a vasárnapi boltzár ügye, hiszen rávilágított arra, hogy mihelyt ki akarnak lépni a kereszténydemokraták a Fidesz árnyékából, elveszítik a realitásérzéküket, ideológiák mentén szeretnének politizálni egy olyan országban, ahol a kormány pragmatizmusa mindent felülír. A Fidesz is megégette magát, és ez nem először következett be ebben a ciklusban, így rendkívül megfontoltan kell a jövőben adókat kivetnie, és új jogszabályokat alkotnia. Végül az ellenzék számára is járt némi tanulsággal az ügy: Az Orbán-kormány már nem olyan erős, mint 2014-ben, kitartással és némi szerencsével legyőzhető a Fidesz a következő választásokon. Ahogy egy magyar grófból lett dakota mondta: Sors bona, nihil aliud.