Nagy lehet a hiszti a Fideszen belül az olimpiai népszavazási kezdeményezés ügyében, ha már szippantós autókat és rendőri sorfalakat is bevetnek az aláírásokat gyűjtők ellen. Ez a nyílt szabotálás akár kontraproduktív is lehet, hiszen egy friss felmérés szerint egyre nagyobb az elutasítottsága a sportesemény hazai rendezésének. A fejlemények azt mutatják, hogy minél több részletet is ismer meg a lakosság rendezés részleteiről, annál kevésbé vágyik az olimpiára, így a kormány elemi érdeke, hogy a népszavazást megakadályozza, hiszen így csírájában folytja el a kritikus hangokat.
Fotó: index.hu
A Závecz Research Kutatóintézet legújabb közvélemény-kutatása szerint a fővárosban nagy többségben utasítanák el 2024-et, ha sikeres lenne a népszavazási kezdeményezés, és lehetne voksolni a rendezésről. Most, hogy hajrájába érkezett a Momentum Mozgalom és az őket támogató pártok aláírásgyűjtése, és úgy tűnik, nagyon kiélezett lesz az idővel való versenyfutás vége, a kormány beveti az összes titkos és nem titkos fegyverét a kezdeményezés ellen.
A titkos módszerekről csak annyit, hogy a Momentumnak azért kell jóval több, mint 140 ezer szignóval előhozakodnia, mert vélhetően fideszes aktivisták jó szokásukhoz híven igyekeztek meghekkelni a gyűjtögetést. Elképzelhető, hogy több helyen is szignózták az íveket, esetleg hamis adatokat adtak meg, így keltve azt a látszatott, hogy már van elegendő támogató a kezdeményezés mögött. A nyílt beavatkozásra jó példa az a bűzbomba, amely egy szippantós autó képben riogatta az aláírást fontolgatókat és aktivistákat, vagy a Határ úton történt incidens, amikor a rendőrök élő fala akadályozta a szignók gyűjtését. De erre még visszatérünk…
A magyar kormány már szinte putyini magaslatokba emelkedik, amikor el akar lehetetleníteni egy civil kezdeményezést, amely egyetlen célja, hogy több ezermilliárdos kiadások ügyében kérje ki azok véleményét, akiket ez elsősorban érint. A Budapesten és az ország többi részén élő adófizetőnek egyébként nem kellene mindenféle közéleti harcokba bocsátkoznia, ha a jogállami minimum teljesülne Magyarországon, hiszen egy olyan jelentős beruházás esetében, mint a világ legnagyobb sporteseményének megrendezése az lenne a minimális elvárás, hogy a kormány kezdeményezi egy népszavazás kiírását.
A sumákolás azonban ma már nem tűnik elegendőnek, hiszen, ha a Momentum átviszi a lécet (mégiscsak olimpiáról beszélünk), akkor egy magasabb szinten kell keresztbe feküdnie a kormánynak, ami Erdősiné, és az őt árnyékként követő kopaszok egy évvel ezelőtti ámokfutását elnézve, nem túl sok jót tartogat az Orbán-kabinet számára. Mivel látszik a társadalmi elégedetlenség az agyonhallgatott olimpiai költségek kapcsán, a kormány számára a legegyszerűbb az lenne, ha még most belefojtaná a szót azokba, akik a kétségeiket hangoztatják.
És itt kanyarodnánk vissza ahhoz az arcpirító rendőri túlkapáshoz, ami a Határ úton történt néhány napja. Először három rendőr jelent meg, akik két illegálisan áruló nőt igazoltattak. Pár perc múlva megjelent még öt rendőr. Látszólag a két nő adatait vették fel, de egy óra múlva már roppant idegesítő volt, hogy nyolc rendőr áll sorfalat a párt aláírásgyűjtő pultja előtt. Az esetről készült fotón jól látszik, hogy a rendőrök egyetlen célja az volt, hogy elszigeteljék a standot, és elrémisszék azokat, akik alá akarták írni az íveket. Mintha Vlagyimir Putyin adta volna egy hete ezt a tippet Orbán Viktornak. A külső szemlélő számára ugyanis csak annyi maradt meg ebből a jelenetből, hogy az aláírást gyűjtők biztos összeütközésbe kerültek a törvénnyel, hiszen a rendőrök bekerítették őket.
Fotó: index.hu
A sztorit nem és érdemes tovább boncolgatni, hiszen a kormány módszereinek durvulása egyenes arányban nő azzal a félelmével, hogy ki kell írnia a népszavazást, és ott maximum arra számíthat, hogy a résztvevők aránya nem éri el az érvényességhez szükséges küszöböt. És ekkor sem nyugodhat meg Orbán Viktor és csapata, mert ha az elutasítást támogatók többen lesznek, mint a támogatók, akkor Rétvári Bence szavaival élve az olimpia ötlete politikai értelemben elbukott. Ebben az esetben nem sok jóra számíthat a magyar pályázat a szeptemberi döntésen Párizs és Los Angeles ellenében. Nem csoda, hát, ha a szippantós kocsitól a rendőri sorfalon és Bencsik Andrásig mindenkit bevetnek, hogy február közepéig ne jöjjön össze szükséges aláírás. Mert tudják, hogy igaza van a legendás dakota közmondásnak, mely szerint: „Ha a kis bozóttüzet nem oltod el, a nagy égést nem kerülöd el.”