Orbán Viktor valószínűleg nem osztja az olimpiai mozgalom atyjának eszmeiségét. Coubertin báróval ellentétben ugyanis őt nem igazán érdekli a részvétel, csakis a győzelem. Nem erőltetné Budapest olimpiai rendezését, ha nem hinne abban, hogy komoly politikai, és persze gazdasági haszna lenne abból, ha végül a magyar főváros kapná a 2024-es sportesemény rendezési jogát. Orbán azonban veszélyes vizekre evezett a pályázattal, hiszen komoly kockázata is van, ha ilyen nagyot álmodik valaki. Az alábbiakban rávilágítunk, milyen veszélyek leselkednek a magyar kormányra a most következő nagy olimpiai csatározásban.
Fotó: index.hu
Ha a most alakult Momentum mozgalom összegyűjti a megfelelő számú aláírást ahhoz, hogy kiírják a helyi népszavazást a budapesti olimpia ügyében, már komoly tettnek számít a jelenlegi politikai erőviszonyok közepette. Jelen állás szerint erre minden esélyük meg is van. Ha a Momentum alapítói jól okoskodnak, akkor bejöhet az a számításuk, mely szerint egy teljesen új politikai formáció sokkal hatásosabban tud fellépni a kormányzati gőzhenger ellenében, mint egy nagy (és nem túl fényes) hagyományokkal bíró régi párt.
Már korábban is értekeztünk arról a kissé alábecsült társadalmi hangulatról, hogy a választópolgárok nagy részének annyira tele van a puttonya Orbán Viktor rendszerével, hogy minden alkalmat megragad arra, hogy keresztbe tegyen a miniszterelnök akaratának. Erre volt jó példa a tavaly ősszel elbukott kvótanépszavazás, amelyet a hihetetlen kormányzati túlsúly, a soha nem látott agymosó kampány ellenére sem tudott sikerre vinni Rogán Antal propagandaminiszter. Az ok egyszerű volt akkor: az emberek be akartak tartani a kormánynak, és nem azért, mert az ellenzéki pártok erre kérték őket, hanem, mert végre volt egy téttel bíró szavazás, amelyen kifejezhették ellenérzéseiket az urizáló, hazug propagandát harsogó kormánnyal szemben.
Ismerve a Fidesz machinációit, elképzelhető, hogy csak később kaszálják el valamilyen adminisztrációs trükkel a népszavazási kezdeményezést, ám azzal tisztában kell lenniük, hogy minél tovább jut a Momentum, annál nagyobb kérdőjeleket hagy maga után a kormány.
A budapesti olimpia ügyében ezért veszélyes lehet egy népszavazás a kormányra nézve, hiszen a fővárosban már régóta nem a Fidesz vezeti a népszerűségi listákat. Az összeadott ellenzéki szavazatok magasan felülmúlják a kormánypártét, noha országosan még mindig toronymagasan a Fidesz a leginkább támogatott párt. Ráadásul a főváros lakossága mindig aktívabb volt a voksolásokon, mint az országos átlag, így akár el is érheti az érvényességi küszöböt a résztvevők száma.
Ha tehát a népszavazás országos lenne, a kezdeményezők valószínűleg kudarcot vallanának, mert vagy az érdektelenség vagy az olimpiát támogatók nagy aránya írná felül az ellenzékiek várakozásait. Ha azonban csak a budapestiek döntik el, hogy akarnak-e egy komoly gazdasági megpróbáltatásokkal járó, a korrupciónak megágyazó és a kormányt propagáló sporteseményt, akkor a végeredmény már kérdéses. Ezt valószínűleg Orbán Viktor is tudja, ezért uszít a főként fiatalokból álló Momentum ellen a kormánya és Tarlós István főpolgármester is.
Ismerve a Fidesz machinációit, elképzelhető, hogy csak később kaszálják el valamilyen adminisztrációs trükkel a népszavazási kezdeményezést, ám azzal tisztában kell lenniük, hogy minél tovább jut a Momentum, annál nagyobb kérdőjeleket hagy maga után a kormány. Rávilágít ugyanis a mostani helyzet arra, hogy nem akarják nyíltan feltárni a választók előtt azokat a kockázatokat, melyek egy olimpiai rendezéssel járnak. A tájékoztatás finoman szólva sem teljes körű, és várhatóan a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szeptemberi döntéséig nem is akarják borzolni a kedélyeket gigantikus összegekkel, nem túl vidám megtérülési rátákkal.
A kormány arra törekszik, hogy szeptemberig tolja a sikerpropagandát, és amennyiben a NOB úgy dönt, hogy viheti Budapest az olimpiát, akkor már úgyis kényszervágányon lesz az ország, és szép lassan lehet adagolni a keserű pirulákat is. Ám a lényeg, hogy Orbán minimum 2024-ig szeretne kormányozni, és az olimpiát saját politikai pályafutásának betetőzéseként építené maga köré.
Fotó: mno.hu
Ezt ismeri föl egyre több magyar polgár, akik az olimpiát szívük szerint támogatnák, ám elegük van Orbán rendszeréből. Ha lenne népszavazás az olimpiai rendezésről, az nagyrészt politikai állásfoglalás is lenne a fővárosiak részéről, és valószínűleg nem vetne túl jó fényt Orbán Viktor rendszerére. Az olimpia ügye immár inkább a politikáról, mintsem a sportról szól, így eléggé másodlagossá is vált az a kérdés, hogy a magyarok akarnak-e egy ekkora eseményt vagy sem. Így azonban végképp elsikkad az az alapvető tény, hogy az olimpia rendezése nem elsősorban sport, de nem is politikai kérdés, hanem leginkább gazdasági ügy. Most úgy tűnik, hogy az lehet nyerő ebben a versenyfutásban, aki a gazdasági vonulatot ki tudja domborítani a kampányában. Mert ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha csak egy törött nyilad van, ne add be a nevezésed a nyílversenyre, mert már az elején kiderül, hogy csak egy csóró indián vagy.”