Különös dolgok történtek az utóbbi napokban Magyarországon. Miközben az állam több zsebből szórja a pénzt, megszorításokat, elbocsátásokat készít elő. A tavalyi menekülthisztériára hivatkozva már 2015 közepén elkészítették az idei költségvetés tervezetét, melyet gyorsan el is fogadott a Parlament, így néhány kivételes helyzetben lévő kormánytisztviselőn kívül szinte senki sem tudja, miként ál a büdzsé egyenlege jelenleg.
Fotó: amiidonk.hu
Egyik nap úgy tűnik, van pénz rogyásig, hiszen cirka ötven milliárd forinttal dobta meg a Vajdasági Magyar Szövetséget a kormány, ráadásul a VMSZ-eseknek nem is kell különösebben elszámolniuk az adománnyal. Hihetetlen pénzeket szórnak el propagandacélokra, hiszen a migránsellenes kampányok mellett, most már népszerűsítik a kemény egyszázalékos személyi jövedelemadó-csökkentést, valamint az új csodafegyvernek kikiáltott Családi Otthonteremtési Kedvezményt (művésznevén CSOK), nem beszélve arról a kasszasöprésről, melynek keretében 150 milliárdot juttatott a kormány a szívének kedves szervezeteknek tavaly év végén.
Közben forráshiányosak az önkormányzatok, az egészségügy vergődik, a pedagógusok lázadoznak, a KLIK úszik az adósságágban, és több százezer állami alkalmazott kirúgását jelentették be. Az egyik oldalon szépen muzsikál az államgépezet, hiszen két marokkal önti ki a pénzt a közös kasszából, a másik oldalon viszont megszorít, leépít. Nem tudhatjuk, mi zajlik a háttérben, de valami nagyon nem stimmel ezzel a költségvetéssel, ha egymásnak ennyire ellentmondó folyamatok jellemzik.
Maga a költségvetés felelőse, a gazdasági tárca is példát mutatott abból, hogyan lehet gyorsan elverni közpénzeket, hiszen a napokban derült ki, hogy a tavalyi karácsonyi bulira 42 millió forintot tapsolt el a minisztérium, amit állítólag a megspórolt költségekből álltak. A kuporgatás részleteit nem ismerjük, de meg lennénk lepve, ha Varga Mihály és helyettesei magukon spórolták volna meg ezt a csinos kis összeget. Nem csodálkoznánk, ha kiderülne, hogy táncos lányok is felléptek, és némi görögtűz kíséretében talán még Lady Gaga is elénekelt néhány számot. Kevés magyar intézmény vagy cég tud ekkora költségből gazdálkodni egy sima év végi banzáj megrendezésekor, így az NGM rongyrázása önmagában is több jelképes kérdőjelet tett fel a minisztérium karácsonyfájára.
Most akkor tényleg ilyen jól állunk, vagy fogalmazzunk úgy, hogy bizonyos dolgokra van pénz, bizonyos dolgokra meg nincs? Ha a kormány eltökélte magát, hogy ha addig is él, de kivérezteti az egészségügyet, a közoktatást, nem egyezkedik a BKK-val és a MÁV dolgozóival a béremelésről, akkor harakirit követ el, mert a Békemenet kemény magján a kormánytagok és Fidesz-KDNP frakció tagjain és hozzátartozóin kívül csak a földmutyi és trafikmutyi nyertesei fognak rájuk szavazni 2018-ban. Orbán Viktor ennél sokkal rafináltabb, úgyhogy valahol máshol kell keresnünk a kérdés nyitját.
Fotó: indafoto.hu
A kasszasöprést tulajdonképpen megmagyarázhatjuk azzal is, hogy fel kell gyorsítani a pénzosztást, mert a közeli és távoli jövő nem sok jóval kecsegtet. A gazdaság lassul, az uniós pénzek pedig csak 2020-ig áramlanak ilyen sebesen az országba, utána már tényleg a saját lábára kellene állni az országnak. Nem lehet nagyszabású rezsicsökkentésben gondolkodni, mert az energiacégek államosítása önmagában is egy hatalmas költségvetési teher, az állami szubvenciók tovább rontanák a költségvetés helyzetét. Az állami büdzsében például nem is szerepelnek komoly tételek nagy multicégek felvásárlására, így egyéb források után kell nézni. Talán az állami földek egy részének kiárusítása is egy ilyen bevételnövelő akció volt.
Ha a Fidesz bizonyos területekről lemondott, mert gyakorlatilag lehetetlen rendbe tenni a ciklus végéig az oktatást, az egészségügyet, illetve Budapest tömegközlekedését, akkor a kormány lényegében időhúzásra rendezkedik be, igyekszik pacifikálni ezeket a területeket, és majd lesz valami velük a 2018-as választások után. Olyan kamikaze politika ez, ami rendkívül rövidtávra tervez, és hogy mi lesz a nagy becsapódás után, csak keveseket érdekel. Nagy kérdés még, hogy mi lesz Paks II-vel, hiszen lényegében ez az egyetlen hosszú távú gazdasági és energetikai beruházása az Orbán-kormánynak. Ha a gigahitelből megvalósuló építkezés elindul, akkor az a költségvetésre hatalmas terheket ró már ebben a parlamenti ciklusban is, hiszen a kölcsönt már most törleszteni kell.
A lényeg az, hogy szinte semmit sem tudunk arról, hogy az idei évre tervezett költségvetési deficit hogy áll, mekkora pluszterhek jelentkeznek, melyeket tavaly tavasszal nyilván nem lehetett betervezni, illetve honnan tud még pénzt előteremteni Varga Mihály bulizós csapata. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha csak egy üveg tüzes vized van, akkor se keseredj el annyira, hogy kiiszod az egész flaskát, mert másnapra már nem marad egy csepp búfelejtőd sem.”