Több szempontból is hibás kampánystratégiát választott a Fidesz a mostani kvótanépszavazáshoz. Úgy nyomja ugyanis a kampánymantrát, ahogy egy országgyűlési választás idején sem igen szokás, ugyanakkor egyre görcsösebb azért, mert nem biztos a dolgában. A nyár közepén még úgy tűnt, hogy sétagalopp lesz a gyűlöletkampány felpörgetése, ám úgy tűnik, hogy az olimpiához igazított kormányzati hirdetésdömpingtől sok nemmel szavazni akaró is megcsömörlött. Közben jött egy arculatváltás is, ami szintén nem tett jót a kampánynak. Elemzésünkből azonban az is kiderül, hogy valószínűleg külső körülmények fogják eldönteni, eredményes lesz-e a kormány által kezdeményezett voksolás.
Fotó: nepszava.hu
Eddig is elég hígagyúnak tekintette a kormány a magyar polgárokat, ám a mostani kampányában minden eddiginél jobban alábecsüli az értelmi képességeit. A Fidesz kampányszlogenjeiből jól leszűrhető, hogy csak a végtelenül leegyszerűsített gondolatmenetek felfogására tartja alkalmasnak a szavazókat. Ráadásul egy olyan frontot is nyitott, melyen nem veheti olyan biztosra a győzelmet, mint a migránskérdésben, tudniillik egyre inkább Brüsszel ellen szónokol a miniszterelnök, ami nem tűnik jó stratégiának akkor, amikor a lakosság döntő hányada az EU tagság mellett van.
Mintha azzal hergelné magát és közönségét Orbán Viktor, hogy egyre csak növeli a szavazás tétjét, pedig ezzel az ellenkező hatást válthatja ki, mint amire szüksége lenne. A gyengécske ellenzéki kampány is elegendő ahhoz, hogy a szavazók egy jelentős hányada ráébredjen: nem a menekültek befogadásáról van itt szó elsősorban, hanem arról, hogy az általuk nem túl sokra tartott kormány számára muníciót biztosítsanak a Brüsszel elleni szabadságharchoz.
Van azonban egy kevésbé szembeötlő üzenete is a mostani görcsös kampányolásnak. Ha ugyanis képletesen belelapozunk a kormány féléves bizonyítványába, nem találunk örömre okot adó érdemjegyeket, így mindenképpen kell neki egy látványos kampány, lehetőleg egy olyan téma köré, amely várhatóan sokakat megmozgat, és eltereli a figyelmet arról, hogy elég siralmas a harmadik Orbán-kormány eddigi teljesítménye. Ha ilyen fénytörésen keresztül szemléljük a mostani kampányt, azt kell mondanunk, hogy Orbán Viktor politikai jövője a tét, és ha a miniszterelnök megbukik, magával rántja a pártját is a mélybe.
A kormány szerencséjére erre még kevesen jöttek rá, ezért még mindig sokan elmennének szavazni október 2-án azok közül, akik egyébként a jelenlegi kormány bukását szeretnék 2018-ban. Ilyen szempontból tényleg nagy a tétje a közelgő voksolásnak, hiszen lényegében megalapozza egy parlamenti választás sikerességét vagy kudarcát. Nem véletlenül küldi legismertebb politikusait a szélrózsa minden irányába Orbán Viktor, és találnak újabb és újabb hajmeresztő indokokat arra, hogy mindennél fontosabb a részvétel a szavazáson.
Fotó: Szegedi Kattintós
Ilyen szempontból az is megalapozott állítás, hogy a kormány előrehozott választásokat szeretne. Nyilván van egy olyan opció a hatalmon lévők tarsolyában, hogy egy elsöprő részvételi arány mellett született elutasítást követően akár egy előrehozott választást is meg lehet kockáztatni, hiszen néhány hónapig még biztosan kitart a lendület. Igen ám, de úgy tűnik, hogy a mozgósítás nem halad megfelelő ütemben, a kampány pedig inkább csikorog, mint hasít.
Korábban már értekeztünk arról, hogy túltolta a kampányt a Fidesz, hiszen az olimpia heteiben olyan intenzitással mosta az emberek agyát a korteskedés kék (kormányzati) szakaszában, amit már nem igazán lehet túlszárnyalni, így, amikor ráálltak a nemzeti trikoloros (Fidesz) kampányra, a többségnek már nagyon elege lett az acsarkodásból. Ráadásul a kék kampányt már a magukénak érezték a kormány hívei, hiszen korábban is az SZDSZ-től lenyúlt tengerkék háttérben osztották az észt állami pénzen Rogán Antal propagandaminisztériumának stratégái. A nemzeti színek megjelenése a kissé nehezen értelmezhető szöveggel most kissé megtörte a Fidesz kampányát annak ellenére, hogy néhol tíz méteren belül négy ilyen óriásplakát is virít egymás mellett.
És akkor lássuk a határon túliak szerepét! A Magyarországon élő magyar állampolgárok számára is egyre világosabb, hogy a határon túli voksokkal akarja pótolni a kormány a külföldön dolgozók több százezer honfitársunk vélhetően alacsony részvételi arányát. Ez utóbbiról egyébként a kormány tehet, hiszen a külföldön dolgozó magyar állampolgárok nem szavazhatnak levélben, míg azok, akik talán soha nem jártak hazánkban, de megszerezték az állampolgárságot, megtehetik ezt. Ez a körülmény sem növeli a kormány ázsióját, de a választás tisztaságát nem emiatt kérdőjelezik meg sokan.
Mert, ahogy egyre közeleg október első vasárnapja, egyre világosabb, hogy a kormány a kisebb (olykor nagyobb) turpisságoktól sem riad majd vissza. Ha ugyanis valaki mindenáron érvénytelen szavazatot szeretne leadni (így tiltakozva a szavazás értelmetlensége miatt), nem lehet biztos abban, hogy szavazólapja végül nem az érvényesnek számolt voksok között landol. Még az sem lehet garancia, ha valaki apró cetlikre szaggatja a szavazólapját, és azt teszi a borítékba, mert aláírta a jelenléti ívet, így akár pótolható is a szavazólapja.
Az mindenesetre érzékelhető, hogy a bizalmatlanság légköre lengi be a mostani voksolás előkészületeit, és nem igazán segít ezen az, hogy a kormány egyre elszántabban, a módszerekben már egyáltalán nem válogatva próbálja az embereket a választáson való részvételre ösztönözni. Ez ugyanis önleleplező lépés, hiszen annak a beismerése, hogy számukra nem igazán értelmezhető politikai hozadékként egy érvénytelen népszavazás még akkor sem, ha a nemek lesznek többségben.
Fotó: Németh György
Ettől függetlenül elképzelhető, hogy összejön a durván 4,1 millió szavazat, ami már elegendő lehet az érvényességhez. Ha ugyanis a külpolitikai események kedvezően alakulnak a kormány számára (lásd terrortámadások, nőket zaklató migránsok), akkor a kampánytól függetlenül sokan úgy érezhetik, hogy mégis van értelme véleményt mondani a kvótakérdésben. Még olyan forgatókönyv is elképzelhető, hogy a rendőrség, a titkosszolgálatok vagy a TEK bejelenti, hogy terrorcselekmény hiúsítottak meg hazánkban, és azon nyomban 30 évre titkosítják az anyagot. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Nem az a fontos, hogy ott voltál-e a csatában, hanem, hogy szépen tudtad megénekelni a hőstetteidet.”
Az utolsó 100 komment: