Míg Orbán Viktor évi nagy észosztását tartotta Budapesten, addig szép csendben tönkreverték a Fideszt Nógrád megye legnagyobb városában. Utólag logikusnak tűnik a feltételezés, hogy a miniszterelnök azért időzítette február utolsó vasárnapjára az évértékelőjét, hogy a hírek inkább róla, mint a tarjáni kudarcról szóljanak. Ha nem is volt ennyire előrelátó, azzal nyilván tisztában van, hogy a közvélemény-kutatások és az éles választások eredményei közötti drasztikus eltérések elsősorban a kormányzati kommunikáció álszentségének köszönhetők.
Fotó: naslti.hu
Vajon miért nem tud megnyerni egy komoly téttel bíró időközi választást a Fidesz 2014 ősze óta? Az a párt, amely közel tíz éve vezeti a pártok népszerűségi listáját, és kétharmaddal zsebelt be két egymást követő parlamenti választást, most olyan súlyos kudarcok sorát szenvedi el, melynek okait nem lehet a hivatalos statisztikákból kimutatni. Újpest, Veszprém és Tapolca után most Salgótarjánban is komoly pofonba szaladt bele a kormányzópárt, igaz, a polgármesteri széket itt csak megtartotta a baloldal, nem szerzett olyan trófeát, mint a veszprémi időközi választáson.
A Fidesz mindig híres volt arról, hogy saját belső felméréseinek köszönhetően meglehetősen pontosan meg tudta ítélni az esélyeit egy-egy komolyabb megmérettetés előtt, így sejthető volt, hogy nem tudják visszaszerezni Salgótarjánt az MSZP-től. Az azonban rendkívül megdöbbentő tény, hogy a jósolt 2-3 százalékos különbség 13 százalékosra duzzadt vasárnap estére. Az elemzők egyetértenek abban, hogy a magyar társadalomban tapasztalható protesthangulat csapódott le a nógrádi városban, ám az nyitott kérdés, hogy ez az antipátia a kormánnyal szemben miért nem jelentkezett a közvélemény-kutatások eredményeiben.
Fotó: 24.hu
Van egy egyszerű és egy bonyolult válasz erre: Az egyszerű, hogy félnek megmondani a valódi véleményüket a megkérdezettek, ami részben igaz lehet, ám a bonyolultabb válasz logikusabbnak tűnik. Ma ugyanis Magyarországon a kiábrándultság sokkal jellemzőbb jelző társadalom állapotára, mint a félelem. Ennek a kiábrándultságnak pedig elsődlegesen az lehet az oka, hogy a kormány egyre inkább eltávolodik a valós problémáktól, és (amint ezt az aznap elhangzott Orbán beszéd is bizonyította) elvont ideológiai témákra tereli a hangsúlyt.
Annyira beleszeretett ugyanis a migrációs témába a kormányzati kommunikáció, hogy a felszínen akarja tartani, a közbeszéd domináns részének tartja annak ellenére, hogy a menekülteket már csak a tévében láthatják a magyar választók. A déli határszakaszra húzott kerítés lelassította a migránsok vonulását, ugyanakkor a kormánypárti média nem tud már beszámolni a Keleti pályaudvar előtt táborozó menekültekről, a röszkei vasútvonalon bandukoló szír családokról. A menekültválságról nem lehet több bőrt lehúzni annak ellenére, hogy európai szinten még csak most kulminálódik igazán a helyzet.
Volt azonban időközben kockás inges mozgalom, orvoshiány a kórházakban, illetve néhány kigyúrt kopasz fiatalember félresöpörte a demokrácia látszatának utolsó morzsáit is azzal, hogy nem engedte az MSZP képviselőjének, hogy határidőre leadja népszavazási kezdeményezését a vasárnapi boltbezárás ügyében. A kormányhoz közvetett úton kötődő verőlegények lényegében ezzel el is döntötték a salgótarjáni választás sorsát, mert az ellen a párt ellen protestáltak a nógrádi polgárok, amely ilyen akciókat megenged magának, majd utólag cinikusan elhatárolódik a történtektől.
Fotó: 24.hu
A Nemzeti Választási Iroda épületében történt botrány valószínűleg egy elhibázott fideszes akció volt, és Kubatov Gábor pártigazgatót terheli a felelősség azért, hogy jó reklámot csinált az MSZP-nek a tarjáni választás előtt. Az eset ráirányítja a figyelmet arra, hogy az ellenzék is tud élni a Fidesz hibáiból, nem csak fordítva. A Fidesz ugyanis lényegében a 2006-os öszödi beszéd óta folyamatosan a baloldal hibáiból kovácsol politikai tőkét magának, ám most úgy tűnik homok került a gépezetbe.
A Tóbiás József által irányított szocialisták lényegében úgy húzták be viszonylag rövid idő alatt a harmadik komoly győzelmüket, hogy komoly alternatívát nem voltak képesek állítani a Fidesszel szemben. Nem a politikai teljesítményüket díjazták a választók, hanem egyszerűen be akartak tartani az elbizakodott, gőgös hatalomnak, és lényegében megüzenték Orbán Viktornak, hogy nem félnek élni azzal a demokratikus jogukkal, hogy az ellenzékre adják a voksukat.
Ha a Fidesz továbbra is arra építi a kommunikációját, hogy 1300 menekült befogadásának elutasítása fontosabb ügy, mint az oktatás zavarai, az egészségügy válsága, az elharapódzó korrupció, vagy a jogállamiság nyílt megsértése, akkor sok salgótarjánihoz hasonló kudarcra számíthat. Magyarországon komoly szociális válság van kibontakozóban (március elejétől például újra kilakoltathatják a fizetni képtelen adósokat), így egy olyan elvont ideológiai témával, mint a menekültügy nehéz lesz felülírni a mindennapok magyar rögvalóságát.
Fotó:leesettegykisteszta.blog.hu
A politikában minden hibáért súlyos árat kell fizetni, még akkor is, ha látszólag nem túl acélos az ellenfél. Ha a kopaszok ügyében nem tudja magát legalább részben tisztázni magát a kormány, ha továbbra is csak hitegeti a pedagógusokat, az egészségügyi dolgozókat, ha a leszakadók millióinak zsírján hizlalja saját oligarcháit, akkor marad az a kétes dicsőség a Fidesz számára, hogy a közvélemény-kutatásokban magasan vezet, ám a valós megmérettetéseken sorra elbukik. Ahogy egy dakota közmondás tartja: „Attól, hogy szépen csillog a tomahawkod pengéje még nem biztos, hogy a harcban a hasznát veszed.”