Szegedi Kattintós

A Tisza Párt a Fidesz sarkát tapossa

A Tisza Párt a Fidesz sarkát tapossa

Fél évvel ezelőtt mentális problémákra gyanakodtunk volna, ha valaki azt vizionálja, hogy Magyar Péter mozgalma még az idén olyan közelségbe kerül a kormánypárthoz, hogy az pánikot vált ki a Fideszben. Pedig lényegében ez történt, hiszen a mértékadó felmérések szerint a két párt közti különbség a hibahatáron belül mérhető. A Fidesz számára az egyetlen örömteli fejlemény, hogy a Tisza Párt úgy növelte ilyen gyorsan a támogatottságát, hogy közben lényegében felfalta a többi ellenzéki pártot. Rossz hír viszont a kormánypárt számára, hogy ezzel olyan kétpólusú politikai erőtér kezd kialakulni, amelyben a kétharmados többség megszerzése szinte lehetetlen.

hvg_110.jpg

Fotó: hvg.hu

A teljes népesség körében 30 százalék alá esett a Fidesz támogatottsága, a biztos pártválasztók között pedig egy százalékkal a 40-es határ alá mérte az IDEA Intézet a kormánypártot. Ez lélektanilag megviselheti Orbán Viktort és csapatát, hiszen ilyen rosszul régóta nem állt a párt. Ennél is riasztóbb a Fidesz számára, hogy ezekben a mutatókban a Tisza Párt 23, illetve 34 százalékot ért el. A két párt között egyre kevésbé nyílik az olló, mióta a Magyar Péter mozgalmából kinövő ellenzéki erő idén tavasszal lendületesen elkezdte gyűjteni a támogatóit.

A Fidesz pedig mindent megtett annak érdekében, hogy teljesen ellehetetlenítse Varga Judit egykori igazságügyi miniszter egykori férjét. A kormánymédia jól bevált módszereket alkalmazva megpróbálta lejáratni Magyart, ám ám ezek a kísérletek visszafelé sültek el. Minél jobban támadta ugyanis a Tisza Párt elnökét a kormány propagandagépezete, annál hitelesebbé vált az ellenzéki szavazók számára. Ráadásul az ellenzék is besegített Magyarnak, hiszen ezek a pártok is nekiestek az új konkurensüknek, így idegenítve el maguktól korábbi szavazóikat.

Összességében elmondhatjuk, hogy Magyar Péter pártjának szélsebes nyomulását az ellenséges és a baráti tűz is nagyban segítette. Valahogy egyik oldalról sehogy sem sikerült pacifikálni a Tisza Pártot, ami egyrészt Magyar és csapatának ügyes kommunikációjának, másrészt a Fidesz és az ellenzék rossz helyzetértékelésének köszönhető. Azok ugyanis, akik nem a kardcsörtetésben látták a megoldást a Magyar Péter-jelenségre, legalább az esélyt megtartották maguknak arra, hogy híveik ne szivárogjanak át a Tisza Párthoz.

Ha azonban egy masszív tömbbel kerül szembe, amely ott liheg a nyakában, ez az előnye elveszik, ráadásul szinte teljesen elszokott a Fidesz a kiélezett politikai harcoktól, így rossz döntések sorát hozhatja meg.

Többen is kifejtették már azt a nézetüket, hogy Magyar Péter és pártjának felemelkedése elsősorban annak köszönhető, hogy az elemzők csak kullognak az események után. Ez a jelenség arra utal, hogy a magyar politikai analízisben kialakult sémák a Fideszre és a vele szemben álló kis ellenzéki pártokra alkalmazhatók, ám olyan társadalmi szituációkban, mint amilyen idén tavasszal kialakult, fabatkát sem érnek. A Fidesz ugyanis addig lényegében minden botrányt túlélt komolyabb veszteségek nélkül, az ellenzék pedig hiába erőlködött, sehogy sem tudott fogást találni a kormánypárton.

Ehhez kellett a társadalom apátiája is, amely lényegében a Fidesz hatalmon maradásának kulcsa volt az úgynevezett kegyelmi ügy kirobbanásáig. Ekkor azonban valami elpattant a választók többségében, így, amikor megjelent Magyar Péter a színen, ez az apátia lassan kezdett politikai aktivitásba átcsapni. Érdekes megfigyelni, hogy a hagyományosan ellenzéki szavazók többsége épp olyan kárörvendve szemlélte a korábbi ellenzéki pártok kétségbeesését, mint a Fidesz pánikolását. Magyar ugyanis el tudta hitetni a szavazók jelentős részével, hogy a Fidesz és az ellenzék lényegében egymásból él, és igazi változást az hozhat, ha a kormányt és a hagyományos ellenzéki pártokokat egyszerre váltják le.

Kétségtelen, hogy minél sokszínűbb egy ország politikai palettája, annál virágzóbb demokráciát lehet benne fenntartani. Igen ám, de Magyarország sok szempontból különbözik az európai országok többségétől. Nálunk ugyanis nemcsak egyetlen párt kormányoz lassan 15 éve, hanem ennek a politikai erőnek parlamenti ciklusok óta kétharmados többsége és egy autoriter vezetője van. A szétaprózódott ellenzék Orbán számára könnyű ellenfél volt, hiszen olyan választási rendszert formált mindig, ami az adott szituációban garantálta a Fidesznek az átütő választási sikereket. Ha azonban egy masszív tömbbel kerül szembe, amely ott liheg a nyakában, ez az előnye elveszik, ráadásul szinte teljesen elszokott a Fidesz a kiélezett politikai harcoktól, így rossz döntések sorát hozhatja meg.

rtl_6.jpg

Fotó: RTL

Az igazi gond viszont akkor következik be a kormánypárt számára, ha a szavazói közül meghatározó arányban kezdenek átpártolni a Tisza Párthoz. Ez egyelőre még nem jellemző, hiszen Magyar Péter politikai rendszere elsősorban a hagyományos ellenzéki pártok kárára erősödik. A Fidesz még bízhat abban a masszív választói bázisban, amely a nagyobb botrányok ellenére is kitart mellette, ám bekövetkezhet egy olyan fordulat, amikor már egyértelművé válik, hogy a Fidesz elveszítheti a hatalmat 2026-ban, és akkor sokak Orbán Viktorba vetett hite elpárologhat. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Sok lúd disznót győz.”

A Tisza Párt a Fidesz sarkát tapossa Tovább
Forró ősz vár a Fideszre

Forró ősz vár a Fideszre

Nem csupán a globális felmelegedés következtében lehet a szokásosnál is forróbb a politikai idénykezdet Magyarországon szeptemberben. Adott ugyanis egy erősödő ellenzéki tömörülés, egy erejéből és befolyásából sokat vesztő, ám még mindig meghatározó többséggel rendelkező kormánypárt, és persze ott vannak még olyan politikai szereplők, melyek a túlélésükért küzdenek a két meghatározó tömb vetélkedésének árnyékában. Ha a folyamatok dinamikáját nézzük, nem sok jót jósolhatunk ezeknek a kis, ellenzéki pártoknak, de nem áll jól a szénája a Fidesznek sem, és a Tisza Párt sem bízhatja el magát.

24_71.jpg

Fotó: 24.hu

Magyar Péter röffentette be az őszi politikai szezont, aminek erős üzenete van a kormánypárt számára. A Tisza Párt ugyanis idén tavasszal átvette a kezdeményezést a Fidesz-KDNP-től, így a kormány jobbára csak reflektál az új ellenzéki párt akcióira. Magyar most is meglehetősen keményen indított, hiszen a Völner-Schadl ügyben az ügyészség határozata ellen Magyar Péter felülbírálati indítványt nyújt be, valamint feljelentést tesz a kórházi klímák kötelező fertőtlenítésének elmulasztása, illetőleg a klímaberendezések karbantartásának, cseréjének elmaradása miatt. Újabb korrupciós ügyet lengetett be a szerinte jóval piaci áron vásárolt kormányzati ingatlanok miatt, illetve beindítja a „digitális gyóntatószéket”, ami a bűnbánó fideszesek számára nyújt lehetőséget, hogy könnyítsenek a lelkiismeretükön, és lássák el mutyikról, visszaélésekről szóló információkkal a Tisza Pártot.

Magyar Péter láthatóan szeretné fenntartani, és ha lehet erősíteni azt a lendületet, ami az önkormányzati és uniós választások előtti kampányban jellemezte mozgalmát. A célja egyértelmű: olyan közelségbe kerülni a Fideszhez a közvélemény-kutatásokban, hogy Orbán Viktor a tarkóján érezze a lihegését. A miniszterelnök egyelőre még vagy nem tud, vagy nem akar foglalkozni a pártját sújtó, nehézségekkel. Jelenleg éppen világpolitikai stratégiáját népszerűsíti idehaza és külhonban, aminek az egyik sarokpontja az, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Összességében elmondható, hogy Orbán politikájában meghatározó lett az ideológia, és szinte teljesen elsorvadt a gyakorlat.

A miniszter csak arról feledkezik meg, hogy a kormánypárti sajtó segítségével igyekeztek a víz alá nyomni az akkor felszínre került erkölcsi, morális problémákat, így egyáltalán nem lehet csodálkozni azon, hogy a társadalomnak nem sikerült feldolgoznia ezt a fontos kérdést.

A magyar polgárokat sokkal jobban érdekli a világpolitikánál az, hogy miért kell trópusi forróságban műteniük az orvosoknak, miért nincs elegendő tanár az iskolákban, és, hogy ki a felelős azért, hogy a közösségi közlekedés látványosan összeomlott az utóbbi hónapokban? A kormány kommunikációja nem igazán tud elfogadható magyarázatokat adni az anomáliákra, így nem véletlen, hogy Magyar Péter is ezeken a területeken támad. Más ellenzéki pártok számára adott lenne a lehetőség, hogy a kormány tevékenységének gyenge pontjaira összpontosítsanak, ám nem tudnak igazán átütő erejű kampányokat indítani, ami előrevetíti azt a tendenciát, hogy a Fidesz kritikusai közül egyre többen pártolnak majd át a Tisza Párthoz.

Mivel a Fidesz jobbára defenzívában van tavasz óta, létfontosságú lenne számára, hogy újra a kormánypárt határozza meg a közbeszéd témáit. Egyelőre azonban a kormányfő sem tud a régi szlogenek ismételgetésén kívül semmit bedobni. Tusványosi beszéde egy összeesküvés-elméletekből összetákolt világpolitikai vízió volt, amiből még az elkötelezett kormánypárti szavazók se értettek sokat. Lehet riogatni a migránsokkal, a transzneműekkel, fel lehet magasztalni a putyini rendszert, de a magyar valóságban mozogva a polgárok többsége nem elméletre, hanem gyakorlati lépésekre vágyik. Körülbástyázhatjuk magunkat, hogy ne szivárogjanak be nyugati eszmék az országba, és példaként lehet állítani a kínai vagy az orosz autokráciákat, ám a hétköznapi problémákra ezek az iránymutatások nem jelentenek gyógyírt.

A Fidesz mindig is híve volt a szimbólumokon keresztül folytatott politizálásnak, ám vannak olyan időszakok, amikor ez már kevés az üdvösséghez. A június 9-i választás végeredménye rávilágított arra, hogy a kormánypárt jelentős teret veszített a hazai politikai porondon. A helyzet lehetett volna súlyosabb is, ha a Tisza Pártnak lett volna ideje arra, hogy megszervezze magát a nagyvárosokban és a kisebb településeken. Ez persze rosszul érintette volna az úgynevezett hagyományos ellenzéket is, amely így legalább meg tudta tartani pozícióit az önkormányzatokban. Erre már nem volt képes az uniós választáson, ahol Magyar Péter pártja elhappolta előlük az ellenzéki szavazatok jelentős részét. A Fidesz is veszített a Tisza Párt színre lépésével, ám a kormánypárt az Európai Parlamentbe továbbra is a legtöbb képviselőt volt képes delegálni a magyar pártok közül.

A Fidesz válságát kezdik már nyíltan elismerni a párt egyes prominensei, így többek között Lázár János is megkongatta a vészharangot. Az építési és közlekedési miniszter szerint különösen az okoz fejtörést a párt felső vezetésében, hogy a fiatalokat nem tudják megszólítani, pedig csak a generációváltás tarthatja domináns szerepben a kormánypártot. Lázár szerint nem sikerült megfelelő választ adni az úgynevezett kegyelmi botrányra, így az akkor elindult eróziós folyamat most is érezteti hatását. A miniszter csak arról feledkezik meg, hogy a kormánypárti sajtó segítségével igyekeztek a víz alá nyomni az akkor felszínre került erkölcsi, morális problémákat, így egyáltalán nem lehet csodálkozni azon, hogy a társadalomnak nem sikerült feldolgoznia ezt a fontos kérdést.

hirhugo_1.jpg

Fotó: hirhugo.hu

Arra nyilván kevesen számítanak, hogy a kegyelmi ügyet újra előveszi a kormány annak érdekében, hogy végre mindenki megtudja, kik is a valódi felelősök azért, hogy Novák Katalin kegyelmet adott K. Endrének. Valószínűleg Balog Zoltán sem lép hátrébb, elismerve ezzel a valódi felelősségét, így tovább fog folyni a maszatolás. Nagyobb baj azonban, hogy a gazdaság problémáiról, az oktatás és az egészségügy válságáról és a korrupció további burjánzásáról sem indít társadalmi párbeszédet a kormány, ezzel kiváló témákat szolgáltat az ellenzéknek, különösen a Tisza Pártnak. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha csak kicsit hazudsz a feleségednek a félrelépésedről, akkor hetekig fog lovagolni a témán, de ha mindent bevallasz egyszerre, másnapra vagy elváltok, vagy élitek tovább az életeteket, mintha mi sem történt volna.”

Forró ősz vár a Fideszre Tovább
Orbán zajos külpolitikája igyekszik elfedni Magyarország belső bajait

Orbán zajos külpolitikája igyekszik elfedni Magyarország belső bajait

Magyarország továbbra is az Európai Unió durcás kisgyereke annak ellenére, hogy sok gyakorlati haszna nincs a makacskodásból, valós hátránya azonban elég sok adódik ebből a magatartásból. Az Orbán-kormány szinte automatikusan megvétóz, de legalábbis hosszabb-rövidebb időre blokkol közös nyilatkozatokat és döntéseket. Már szinte teljesen mindegy, hogy egy Oroszország ellen hozott szankciós csomagról vagy a venezuelai választásokat gyaníthatóan elcsaló elnök elítéléséről van szó, a magyarok belevágják a botot a küllők közé. Ennek üzenete alapvetően az, hogy mi mások vagyunk, mint a többi tagállam, de az nem világos, hogy tulajdonképpen miben is áll a különbözőségünk a szövetség többi államától.

blikk_17.jpg

fotó: blikk.hu

Mivel a magyar kormány identitását alapvetően az határozza meg, hogy a fontosabb kérdésekben (és olykor a lényegtelenebbekben is) más álláspontra helyezkedik, mint az EU-s tagállamok többsége, azt sugallja az uniós intézmények működéséről, hogy nehézkesek, sőt sok esetben működésképtelenek. A döntések blokkolásának ezért erős belpolitikai üzenete is van, hiszen a nemzetközi politikai színtéren folyamatosan reflektorfénybe kerülő Orbán-kormány azt kommunikálja a magyarok felé, hogy mi gondolkodunk normálisan, és azok, akik nyomást gyakorolnak ránk, valami oknál fogva, kissé (vagy nagyon) degeneráltak.

Ez az üzenet elég alaposan átmegy a közszolgálati médiumoknak és a Fidesz saját sajtóbirodalmának köszönhetően, így nem is kelt nagy megütközést a hazai közvéleményben, amikor egy újabb uniós döntést vagy nyilatkozatot blokkol a magyar kormány. Orbán különutassága már egy jól felépített imázs része, így szinte teljesen mindegy, milyen témában keveredett vitába a tagországok többségével. A magyar diplomácia a konfrontációkban edzett Szijjártó Péter vezetésével így jóval többször vitázott a saját szövetségeseivel az utóbbi években, mint az EU olyan ellenlábasaival, mint például Kína, Oroszország vagy Irán.

A magyar kormány ráadásul olyan következetesen viszi ezt a vonalat, hogy a fenti megállapítás abszurditása már fel sem tűnik a többségnek. Ebben a kontextusban minden gond nélkül el lehet hitetni a magyar választók millióival, hogy Brüsszel gonoszabb, mint Moszkva, vagy, hogy jobb hitelt felvenni Kínától, mint az EU-s forrásokért cserébe teljesíteni olyan elvárásokat, melyek egy szövetséges politikai közösségben természetesnek tűnnek. Az Orbán-kormány ellenségkeresése teljesen kiforgatja azt az értékrendet, melyre az Európai Unió épül, ráadásul kimondott célja Orbánnak, hogy az alapítók egyenlőségre épülő szellemiségét lecserélje egy részben populista, részben elitista világrendre, melynek jelenleg Donald Trump a legfőbb zászlóvivője a világpolitikában.

Orbán nem is igen leplezi, hogy ő az első változat megvalósításában érdekelt, és bár egy kis ország miniszterelnöke, azzal, hogy EU-s és NATO tagként kettős játékot játszhat, fel tudja nagyítani valós szerepét a világpolitika alakításában.

Orbán olyan új világrendről álmodik, melyben a gyengékkel való szolidaritás a gyengeség jele, és amelyben a tradíciók tisztelete automatikusan szembehelyezhető a haladás minden formájának elfogadásával. Azokra az ösztönökre játszik, melyekkel évezredek óta sikeresen manipulálnak a politikai elit tagjai. Például kihasználják, hogy az emberek félnek a bizonytalantól, ezért inkább ragaszkodnak a régi beidegződésekhez, minthogy felvállalják az újdonságokat rejtő jövőt. Ezért sikeres a több homofób elemet tartalmazó kormányzati kommunikáció, és ezért lehet háborús rettegést kelteni olyan milliókban, akik arra sem kérdeznek rá, hogy ki akar bennünket megtámadni, esetleg mi akarunk-e rátámadni valakire?

Orbán és csapata olyan kitartóan ismételgeti a liberális demokráciákat becsmérlő szólamokat, hogy ezzel automatikusan felértékelik az önkényre épülő putyini rendszert, illetve hangsúlyozzák az elnyomó a kínai kommunista állam hatékonyságát. A magyar kormányfő vágya az, hogy a világpolitikát olyan autokráciák uralják, melyek katonai és gazdasági erejüket felhasználva a nagy demokratikus hagyományokkal rendelkező országokra is rá tudják kényszeríteni az akaratukat. Ennek legékesebb példája Orbán július eleji „békemissziója” volt. A magyar kormányfő azt akarta demonstrálni, hogy igazából Oroszország, Kína és az Egyesült Államok fogják eldönteni egymás között Ukrajna sorsát.

Arra is célzott már többször, hogy amennyiben nem Joe Bidennek hívnák a jelenlegi amerikai elnököt, hanem Donald Trumpnak, akkor már régen elhallgattak volna a fegyverek Ukrajnában. Orbán nem igazán hisz a nemzeti önrendelkezés fontosságában annak ellenére, hogy rendkívül fontos számára a magyar szuverenitás hangsúlyozása. Ha azonban Ukrajnáról van szó, akkor sokkal inkább érdekli Putyin vagy Trump véleménye, mint Zelejnszkij elnöké. Az ukrajnai konfliktus végkimenetele lényegében eldönti majd, hogy az autokrata, keleti típusú államok kerekednek-e felül a hagyományos nyugati demokráciákon, vagy fordítva történik. Orbán nem is igen leplezi, hogy ő az első változat megvalósításában érdekelt, és bár egy kis ország miniszterelnöke, azzal, hogy EU-s és NATO tagként kettős játékot játszhat, fel tudja nagyítani valós szerepét a világpolitika alakításában.

indec.jpg

Fotó: index.hu

A magyar külpolitika iránya tehát rengeteg kárt okoz azokban a szövetségi rendszereknek, melyeknek tagjai vagyunk, ugyanakkor a belpolitikát erősen befolyásolja. Orbán taktikája ugyanis most az, hogy a belső nehézségeket ellensúlyozza azzal, hogy fontos világpolitikai szerepben tetszeleg. Közben a magyar egészségügy, az oktatás és fontos állami cégek már alig tudják ellátni a feladataikat, a költségvetésben pedig akkora lyukak tátonganak, hogy fű alatt komoly megszorító intézkedéseket kell meghozni. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha kölcsönlovat viszel ajándékba egy esküvőre, mindenki azt fogja mondani, milyen gazdag lehetsz, ha ilyen szép paripával leped meg az ifjú párt.”

Orbán zajos külpolitikája igyekszik elfedni Magyarország belső bajait Tovább
A béketeremtő szerepében: Orbán Viktor

A béketeremtő szerepében: Orbán Viktor

Az EU és a NATO vezetői számára eddig sem volt kérdés, hogy Orbán Viktor Vlagyimir Putyin szekértolója, ám az, ami az utóbbi napokban történt, egyértelművé tette, hogy a magyar kormányfő az orosz elnök tervét igyekszik megvalósítani az ukrajnai háborús konfliktus lezárásában. Azzal, hogy július elején Orbán átvette az EU soros elnöki posztját új fokozatba kapcsolta „béketeremtő” misszióját. Ráadásul azt követően, hogy tárgyalt mind Zelenszkij, mind Putyin elnökkel, csak az utóbbiról mondott pozitív dolgokat. Azonban ezt a folyamatot is tudta fokozni azzal, hogy a türk haverok érintésével kínai elnökhöz repült, majd holmi washingtoni NATO-csúcs után beugrott Donald Trumphoz is a floridai nyaralójába. Kézzelfogható eredményként azonban csak annyi látszik, hogy az oroszok Orbán látogatása óta fokozták a civil lakosság elleni terrorjukat.

portfolio_30.jpg

Fotó: portfolio.hu

Finoman szólva sem volt korrekt eljárás Orbán részéről előbb kipuhatolni, mit gondol Volodimir Zelenszkij a háborús konfliktus lezárásáról, azután titokban megszervezni egy moszkvai látogatást. A magyar kormányfő ugyanis ezzel előnyös helyzetbe hozta Putyint a diplomáciai harctéren, hiszen Orbán nagy valószínűséggel beszámolt neki kijevi útjának minden részletéről. Az EU soros elnöki posztját betöltő magyar kormányfő ravasz húzásnak szánta ezt a kettős látogatást, ám ezzel is erősítette azt a feltételezést, hogy az orosz elnök malmára hajtja a vizet, mióta kitört a háborús konfliktus Ukrajnában.

Orbánt azonban nem csupán Putyin segítése motiválja, hanem saját világpolitikai szerepének felértékelése is. Bár a soros elnöki pozíció lényegében egy szimbolikus tisztség, a magyar kormányfő igyekszik úgy viselkedni, mint aki megragadta a kormánykereket az EU céltalanul sodródó hajóján. A valóságban csak zavart keltett a nemzetközi diplomáciában, ám számára az volt a legfontosabb, hogy mindenki róla beszélt attól függetlenül, hogy egyetértettek-e a látogatással a háborús bűnösnek és agresszornak tartott Putyinnál, vagy sem. Orbán a marketing ősi szabályát követve nem foglalkozik azzal, hogy kritizálják vagy magasztalják, lényeg, hogy beszéljenek róla.

Ő ugyanis köztudottan a nemzetközi politika rosszfiúja, aki nem sokat törődik a diplomáciai etikettel, az írott vagy íratlan szabályokkal, kizárólag a haszonszerzés motiválja minden cselekedetét akár belpolitikai, akár külpolitikai ügyekről van szó. Orbán láthatóan kifejezetten élvezte azt a helyzetet, hogy a háború kitörése óta ő volt az első EU-s vezető, aki meglátogatta Putyint. A Kreml urát ugyanis még a nemzetközi találkozókon is igyekeznek kerülni a nyugati demokráciákat képviselő politikusok, nemhogy elrepülnének hozzá egy baráti csevejre. A magyar kormányfő ugyan „békemissziónak” nevezte a találkozót, ám kézzel fogható eredményt nem tudott felmutatni, ráadásul néhány nap múlva az oroszok lebombázták Ukrajna legnagyobb gyerekkórházát.

Mindenki számba vette azt a lehetőséget, hogy Putyin végül eléri a céljait, és bekebelezi Ukrajnát, Kína gazdaságilag Európa és az USA fölé kerekedik, Trump pedig visszatér a Fehér Házba.

Orbán tehát ilyen értelemben arra használta Putyint, hogy tovább erősítse a róla kialakult „vagány politikus” képet, ám ennél sokkal fontosabb kérdés, hogy mire használta az orosz elnök a magyar kormányfőt. Az ugyanis régóta tapasztalható, hogy ez a viszony nem két egyenrangú fél együttműködése (lásd: a korábbi pekingi találkozóról készült videót), hanem sokkal inkább tűnik úgy, mint amikor a nagy vad iránymutatásokat ad a kisebbik vadnak. Rendkívül feltűnő a magyar kormány kommunikációjában és döntéshozatalában, hogy sem szavakban, sem tettekben nem mennek szembe az orosz érdekeknek, holott ez csak problémákat okoz a magyar diplomáciában, látható előnyöket ez a magatartás nem hozott az ország számára.

A szakértők többsége egyetért abban, hogy amit Orbán tesz, azzal folyamatosan megsérti és aláássa a közös uniós pozíciókat, semmibe veszi a lojális együttműködés elvét, a soros elnökséget pedig saját céljai elérésére használja. Pontosan tudja, hogy ezzel provokálja az EU legfontosabb szerveinek vezetőit, ám ő úgy viselkedik ebben a helyzetben, mint aki számára nincsenek szabályok, a mozgástere pedig akkora, hogy lényegében bármit megtehet a nemzetközi diplomáciában. A valóság viszont az, hogy egyedül Magyarország kormányát képviseli, és ebben a minőségében az orosz és kínai érdekek kijárója, valamint Donald Trump bábja.

Közismert, hogy Orbán nem csupán él a hatalmával, de gyakran vissza is él azzal. Most, hogy a belpolitikában nem lát túl sok lehetőséget, elkezdett úgy viselkedni, mint aki meghatározza a nemzetközi politika irányait. Árnyalja a képet, hogy mindent egy lapra feltéve a számára szimpatikus nemzetközi szövetségesek győzelmére játszik, és ezzel elárulja azt az EU-t, aminek soros elnöki posztját tölti be jelenleg. Ilyen tudatos szereptévesztéssel még nem találkoztak az Európai Unió vezetői, ezért is nagy a felháborodás, ami némi tanácstalansággal jár együtt. Mindenki számba vette azt a lehetőséget, hogy Putyin végül eléri a céljait, és bekebelezi Ukrajnát, Kína gazdaságilag Európa és az USA fölé kerekedik, Trump pedig visszatér a Fehér Házba.

maszol_1.jpg

Fotó: maszol.hu

Nyilvánvaló, hogyha ezek a lehetőségek valósággá válnak, akkor Orbán nem csak egy unortodox eszközöket használó bosszantó politikus lesz az EU és NATO vezetői számára, hanem a nemzetközi diplomácia egy meghatározó személyisége, ám kérdés az, hogy ebből mi haszna lesz az uniónak a katonai szövetségnek, és természetesen Magyarországnak? Ennek a helyzetnek az ellentmondásossága mutat rá Orbán valódi céljára: Ki akarja használni a nemzetközi figyelmet, borsot akar törni mindazok orra alá, akik eddig a háttérbe szorították, és nem mellékesen úgy akarja beállítani magát, mint aki békét teremtett a világban. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „A bolhát az teszi naggyá, hogy fájdalmas a csípése, ám az teszi apróvá, hogy ez a fájdalom gyorsan elmúlik.”

A béketeremtő szerepében: Orbán Viktor Tovább
Orbán Viktor átállt a szélkakas üzemmódra

Orbán Viktor átállt a szélkakas üzemmódra

Bár ígérete ellenére nem foglalta el sem Brüsszelt sem Budapestet, Orbán Viktor mégis úgy viselkedik a június 9-i választások óta, mintha fényes sikert aratott volna pártja. A hangzatos kijelentések mögött azonban ott lapul a kínos igazság, mely lassan kikezdi a kormánypártot. Ráadásul mára teljesen egyértelművé vált, hogy a csapágyasra hajtott kormánypropaganda evolúciós zsákutcába jutott, hiszen ennél jobban már nem lehet jobban lebutítani az üzeneteket. Mihez kezd Orbán és pártja azok után, hogy remélt szövetségesei is elfordulnak tőle Európában?

magyarhang_2.jpg

Fotó: magyarhang.hu

Régóta találgatják idehaza és a nemzetközi politikában is annak az okát, hogy Orbán miért tart ki a végletekig Vlagyimir Putyin támogatása mellett? Gyakorlatilag tíz éve nem tud olyat kérni az orosz elnök a magyar kormányfőtől, amit ne tenne meg neki egyetlen zokszó nélkül. Ez különösen visszatetsző 2022 februárja óta, hiszen az oroszok ukrajnai háborúja miatt különös jelentősége van annak, hogy egy ország az agresszor vagy az áldozat oldalára pozicionálja-e magát. Az európai országok döntő többsége, az EU tagországoknak pedig szinte mindegyike támogatja Ukrajnát élet-halál harcában, ám Magyarország teljesen másként gondolja ezt a konfliktust kezelni, és lényegében a kapitulációt javasolja a megtámadott félnek.

Orbán Viktor és pártja ugyanis a béke fontosságának hangsúlyozásának álcája alatt lényegében arra szeretné rákényszeríteni Ukrajnát, hogy adjon át jelentős területeket Oroszországnak, amivel lényegében beismerné, hogy elveszítette a háborút. A helyzet azonban sokkal bonyolultabb annál, minthogy a gyengébb fél a polgárai és megmaradt területei érdekében feláldozza az ellenség által elfoglalt területeket. Egy, a nemzetközi közösség által is elismert békemegállapodás ugyanis legalizálná Oroszországnak olyan hódításait, melyeket a nemzetközi jogot megsértve, és súlyos háborús bűnöket elkövetve szerzett meg. Putyin ezzel átírná azt a biztonsági doktrínát, amely lényegében a második világháború óta garantálja az európai államok határait és szuverenitását.

Ilyen például az EU bővítésének felpörgetése, ami elsősorban azért fontos Orbán számára, hogy új szövetségeseket toborozzon magának elsősorban a balkáni régióból.

Hogy ezt a tervet miért támogatja minden idők legbékepártibb magyar miniszterelnöke, még homály fedi, de tény, hogy mindent elkövet azért, hogy Ukrajnának ne legyen elegendő ereje és nemzetközi támogatottsága ahhoz, hogy Putyin szándékát meghiúsítsa. Még a hazai kampányába is átemelte a kormánypárt azt a meglehetősen bizarr üzenetet, hogy a világbéke megőrzésének legfontosabb feltétele, ha Orbán Viktorra szavaznak a magyarok. Nos, a valóság az, hogy amennyiben hatékonyan működik a Putyin-Lukasenka-Orbán tengely, olyan konfliktusok éledhetnek újjá a kontinensen, melyek jelenleg a mélyben szunnyadnak.

Orbán számára fontos terep a külpolitika, és különutassága miatt jóval nagyobb nemzetközi figyelem is irányul rá, mint egy hasonló nagyságú és gazdasági súllyal rendelkező uniós országra. A magyar kormányfő saját választói felé folyamatosan küldi azt az üzenetet, hogy Magyarország megkerülhetetlen tényező a világ legmeghatározóbb konfliktusaiban is, így számára akár jól is jöhetett az orosz-ukrán háború. Csak azt felejti el közölni, Magyarországnak mennyi hátránya származik abból, hogy az orosz érdekek mentén politizál. Azt viszont a maga bőrén érzi, hogy a korábban potenciális szövetségesként számon tartott szélsőjobboldali pártok sem szeretnék befogadni az EP-ben most alakuló pártszövetségekbe, mert Orbánt Putyin ügynökének tartják.

Ez valószínűleg nagyobb fejtörést okoz Orbán számára, minthogy elvesztett néhány fontos várost az önkormányzati választáson, vagy, hogy Magyar Péter elfoglalta a Fidesz-KDNP helyét az Európai Néppártban. Ha nem talál ugyanis egy fajsúlyos frakciót, amely befogadja, továbbra is a senki földjén bolyonghat, és hiába veszi át az EU soros elnökségét Magyarország július 1-jén, hatalmas ellenszélben kellene megvalósítania azokat a célkitűzéseket, melyek nemzetközi támogatás mellett is igen ambiciózusnak tűnnek. Ilyen például az EU bővítésének felpörgetése, ami elsősorban azért fontos Orbán számára, hogy új szövetségeseket toborozzon magának elsősorban a balkáni régióból.

vilaggazdasag.jpg

Fotó: vilaggazdasag.hu

A Fidesz-KDNP tehát egyelőre mást nem tehet, mint megmarad a „béketábor” élcsapatának. Orbán ugyanis elszámolta magát, nem sikerült alapjaiban megváltoztatnia az erőviszonyokat az öreg kontinensen, így az orosz-ukrán konfliktus kezelésével kapcsolatban sem következik be radikális fordulat sem az EU, sem a NATO részéről. A kormányfő már realizálta ezt, ezért is támogatja a korábban ősi ellenségnek kikiáltott Mark Rutte holland miniszterelnököt az atlanti szövetség vezetői posztján, és zarándokolt Berlinbe a szintén sokat bírált Olaf Scholcz német kancellárhoz. Mert, ahogy egy ősi dakota mondás tartja: „Ha a szél mindig ugyanabból az irányból fújna, egész életünkben ugyanazok maradnának a barátaink.”

Orbán Viktor átállt a szélkakas üzemmódra Tovább
Megpuhult a narancs

Megpuhult a narancs

A június 9-i önkormányzati választás és EP voksolás olyan eredményt hozott, aminek sem a kormánypárt, sem a hagyományos ellenzék nem örült. Azonban úgy is értékelhetnénk, hogy a Fidesz győzött, a Tisza Párt nyert, a magyar választók pedig fényes sikert arattak. Az a hagyományos politikai modell ugyanis, amely körülbelül 20 éve foglyul ejtette a magyar közéletet, most rogyadozni kezdett, és csak Magyar Péter pártján múlik, meddig tart még ki. Most már jó esély látszik arra, hogy ne legyen elég a politikai túléléshez az, hogy az egyik oldal "gyurcsányozik", a másik meg "orbánozik".

fulopnogradi.jpg

Fotó: szeka

Szokás szerint győztesnek hirdette magát a Fidesz a legutóbbi országos voksolást követően, ám Orbán Viktor és a kormánypárt vezetése nem tudott őszintén örülni az eredményeknek. Egyrészt az EP választás ezúttal sem hozta meg az európai szélsőjobb nagy áttörését, aminek következtében Orbán Viktort pajzsra emelte volna az euroszkeptikus pártok szövetsége, másrészt komoly pozíciókat veszített a kormánypárt az önkormányzati választáson. Ami viszont ennél is fájdalmasabb lehet a Fidesz vezérkar tagjai számára, hogy a régi, jól bevált kampánymódszerük már csak részben hozta a várt eredményt.

A háborúval riogatás turbó fokozatba kapcsolása egyben tartotta ugyan a kormánypárt törzsszavazóit, ám a bizonytalanoknak ez már nem volt elég, és jelentős részük Magyar Péter Tisza Pártjához vándorolt. Ez az erózió is azt mutatja, hogy a Rogán Antal propagandaminiszter által régóta alkalmazott érzelmi megdolgozás ma már csak részben működik, és a választók jelentős része már elvárja a kormányzó párttól, hogy kézzel fogható ígéreteket, illetve érveket is letegyen az asztalra. Most ugyanis annyira leegyszerűsítette üzenetét a kormány, hogy abba már nem fért bele jóléti intézkedések bejelentése és a központi irányvonal okainak részletes elmagyarázása.

Most azonban üres az államkassza, így nem maradt más, mint atomháborúval riogatni a választókat.

Magának a háborús pszichózisnak persze épp az az előnye, hogy elnyom minden más közéleti kérdést, és a választó már beéri azzal az ígérettel is, hogyha a Fideszre szavaz, marad a béke. Ám rengeteg logikai bukfencen át kell verekednie minden magyar állampolgárnak ahhoz, hogy értelmet adjon Orbán és a kormánypárt üzenetének. Például nem világos, hogy ki akar bennünket megtámadni? Esetleg, mi kit akarunk lerohanni? Mert ugye a háborúhoz kell egy olyan agresszor, aki ránk támad, vagy esetleg mi vagyunk a támadó fél, de akkor meg mi értelme a békéről prédikálni?

A másik láncszem, ami hiányzik a béke iránti feltétlen rajongás indokai közül, hogy Magyarországon az európai országok legnagyobb részéhez hasonlóan nincs sorkatonai szolgálat, így azzal riogatni, hogy elviszik a fiataljainkat egy idegen érdekeket szolgáló háborúban maximum a hivatásos katonák esetében igaz. A magyar hadsereg a honvédelmi miniszter minden kardcsörtetése ellenére is meglehetősen kis szerepet játszhatna bármilyen globális konfliktusban, így valószínűleg senki sem udvarol a kormánynál azért, hogy lépjünk be valamilyen háborúba, aminek a szemben álló feleit sem tudta megnevezni a kormány.

És van egy harmadik ellentmondás is, amire azért nyilván sok magyar választópolgár is felfigyelt. A béke kormánya ugyanis épp azt tervezi, hogy magyar rendfenntartó katonai kontingenst küld Csádba, egy olyan afrikai országba, ahol finoman szólva is puskaporos a levegő. Ez nem egy NATO kötelékében vállalt misszió lenne, hanem a két ország kormányának megállapodása értelmében kétszáz magyar katona teljesítene szolgálatot a sivatagi országban. Bár a misszió késik, ez nem azt jelenti, hogy az Orbán-adminisztráció - élén Orbán Gáspárral - kihátrált volna ebből a megállapodásból.

A Fidesz persze eddig sem foglalkozott sokat az olyan ellentmondásokkal, melyek a kommunikációjában rendszeresen felbukkannak, ám ezúttal tényleg olyan szűk kommunikációs sikátorba vezette a választóit, hogy abból nehéz kiutat találni. A 2022-es országgyűlési választások előtt is felépített a kormány egy fiktív világképet a magyar polgárok számára, amiben ő mondhatta meg, ki a jó és ki a gonosz, ám ahhoz társítani tudott jóléti intézkedéseket, vagy, hogy egyszerűbben fogalmazzunk: nyakló nélkül osztogatott. Most azonban üres az államkassza, így nem maradt más, mint atomháborúval riogatni a választókat.

magyarnemzet_3.jpg

Fotó: magyarnemzet.hu

A NER lebontása azonban még nagyon az elején tart, de Magyar Péter személyében akadt egy olyan politikus, aki az érzékeny pontokra céloz. A Tisza Párt elnöke egyrészt sok elemet átvett Rogán módszereiből, ám az ő üzeneteiben elég jól tetten érhető a következetesség, másrészt jól érzékelte, hogy a kormány egyre kevésbé innovatív, így a rendkívüli módon leegyszerűsített üzenetei csak a kevésbé iskolázott rétegekhez jut el. Ő ezért a középosztály és az értelmiség tagjaiból toborozza a híveit. A narancs ugyan kezd megpuhulni, de ne gondoljuk azt, hogy magától fog elfonnyadni. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Bár igaz, hogy a halott indián a legjobb indián, ám a sebesült indián a legveszélyesebb indián.”

Megpuhult a narancs Tovább
Orbán Viktor: Háború és béke

Orbán Viktor: Háború és béke

Totális zagyvaság az, amit az ukrajnai háborúval kapcsolatban kommunikál a kormány. Mivel választási kampány zajlik Magyarországon, ez a handabandázás bizonyára csak fokozódni fog. Orbán Viktor ezúttal is két legyet igyekszik leverni egy csapással: Elhitetni a választókkal, hogy egyedül ő tudja garantálni országunk biztonságát, ugyanakkor látványosan támogatja annak az agresszornak a politikáját, aki rászabadította a háborút a kontinensre. Sokak számára azonban logikus Orbán végkövetkeztetése: Ha hagyjuk elvérezni Ukrajnát, akkor béke és biztonság lesz a térségünkben. Ennél nagyobb hazugságot aligha adtak még be a magyar választóknak.

444_30.jpeg

Fotó: 444.hu

Itt az ideje, hogy a kormány propagandistái felébresszék hosszúra nyúlt téli álmából a Békemenetet, amit a közpénzekből alaposan megtámogatott a Civil Összefogás Fórum és a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány közösen szervez. A Fidesz központi üzenete ugyanis a június 9-i választások előtt ugyanis meglehetősen egyszerű, ám rendkívül hatásvadász: béke, béke, béke! Amint tehát maga a béke menetelésbe kezd, valószínűleg a kormánypárt támogatói is megnyugszanak, hogy a világbékéért nem is kell mást tenni, mint összecsődíteni sok embert, jól csengő jelszavakat skandálni, így a háború azonnal megijed, és megszégyenülve eloson a szemünk elől.

Az eddigi Békemenetek is leginkább az egykori május elsejei felvonulásokhoz hasonlítottak, hiszen akkor is a béketáborhoz tartoztunk, amit a Szovjetunió vezetett, és szembeszállt a nyugati imperialisták háborúpárti politikájával. Nem sok minden változott, hiszen most Oroszországot támogatjuk, a hazai reakciósokat (lásd: ellenzék) és külföldi csatlósaikat (lásd: nyugati nagyhatalmak) csak úgy lehet kijózanítaniuk háborús pszichózisukból, ha jól az arcukba kiáltják a haladó erőket képviselő békemenetesek, hogy: béke, béke, béke!

Bár Orbán Viktor a szavak szintjén rendszerint elhatárolódik az egykori népi demokrácia politikai irányától, mégis előszeretettel alkalmazza annak jól bevált módszereit. Egyrészt, nem kell túlmagyarázni a dolgokat, mert a nép egyszerű fiai úgysem értenék meg a bonyolult nemzetközi, politikai folyamatokat, másrészt a magyar ember Orbán szerint ki van éhezve a központi iránymutatásokra, így meg kell adni neki a szükséges direktívákat. Elég tehát, ha annyit tud az egyszerű honpolgár, hogy amíg az EU, az USA jelenlegi vezetése a magyar ellenzék tokkal-vonóval, és persze maga Zelenszkij mindenképpen háborút akar, addig Orbán Viktor a béke apostola.

Ráadásul továbbra is országos cimborája Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek annak ellenére, hogy a magyar kormány már legalább részben elismerte, hogy az orosz kormány heckerei 2021-ben, röviddel a háború kirobbanása előtt behatoltak a külügyminisztérium informatikai rendszerébe, és onnan fontos dokumentumokat töltöttek le.

 

Nos, volna itt azért néhány nyugtalanító kérdés. Egyrészt, miért akarna bárki is háborút az imént felsoroltak közül? Milyen haszna származik például Ukrajnának abból, hogy szétlövik a városait, falvait, civil lakosságának döntő hányada vagy külföldre vagy az ország kevésbé fenyegetett részeire menekült? Miért érdeke, hogy gazdasági kapacitásának nagy részét a hadianyagok előállításra fordítsa? Miért érdeke, hogy fiatal férfiak és nők haljanak meg a fronton? Ki akarná, hogy a feleségek özvegyekké váljanak, a gyerekek árvák maradjanak, a szülők és testvérek sirassák szeretteiket?

De az is egy értelmezhetetlen sugalmazás a magyar kormány részéről, hogy azok a külföldi hatalmak, melyek diplomáciájukkal, gazdaságukkal és fegyverszállításaikkal támogatják az agresszió áldozatául esett országot, a háború pártján állnak. Ha minden ország úgy viszonyulna Ukrajna küzdelméhez, mint Magyarország, akkor Putyin már rég elérte volna háborús céljait, és már a határaink közelében lenne, ami a történelem tanulságai szerint soha nem hozott semmi jót az országra. Vagyis Putyin háborús gépezetének megfékezése Magyarországnak épp úgy érdeke, mint Dániának, az Egyesült Királyságnak, az Egyesült Államoknak, Németországnak vagy Litvániának.

Orbán azonban ezen is túl megy, hiszen a hazai ellenzéket vádolja háborúpártisággal. Úgy próbálja saját békepártiságát hangsúlyosabbá tenni, hogy önmagán kívül mindenkit a háború sarával igyekszik bekenni. Miért akarna háborút Magyar Péter, Dobrev Klára, Donáth Anna vagy Márki-Zay Péter? Azon túl, hogy Magyarországnak semmilyen haszna nem lenne egy fegyveres konfliktusban való részvételből, politikai öngyilkosságnak is számítana mindazok részéről, akik ezt szorgalmaznák. Ezért sincs igazán értelme annak a tervnek, hogy a magyar kormány katonákat küldjön Csádba, ahol meglehetősen ingatag a politikai helyzet.

Szijjártó Péter külügyekért (is) felelős külgazdasági miniszter persze nem sokat tépelődik ezeken az ellentmondásokon. Ő például előállt egy olyan béketervvel, ami lényegében Ukrajna kapitulációjával egyenértékű. Ráadásul továbbra is országos cimborája Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek annak ellenére, hogy a magyar kormány már legalább részben elismerte, hogy az orosz kormány heckerei 2021-ben, röviddel a háború kirobbanása előtt behatoltak a külügyminisztérium informatikai rendszerébe, és onnan fontos dokumentumokat töltöttek le.

hvg_109.jpg

Fotó:hvg.hu

Ez a helyzet felvet egy fontos kérdést: Milyen érzékeny információk kerülhettek akkor orosz kézbe, és esetleg voltak-e köztük olyan kompromittáló dokumentumok, melyek alapján zsarolhatóvá váltak olyan személyek, akik a mai napig irányítják magyar politikát? A magyar kormány ugyanis látványosan keresztbe tesz Ukrajnának, mióta kitört a háború, ugyanakkor a békecsináló szerepében tündökölve Orbán Viktor kormánya igyekszik legitimálni az orosz hódításokat. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha a barátod azzal zsarol, beárul a feleségednél, hogy megcsaltad, akkor ő már nem igazán a barátod.”

Orbán Viktor: Háború és béke Tovább
Ha már az oroszok a spájzban vannak, kínáld meg őket kolbásszal!

Ha már az oroszok a spájzban vannak, kínáld meg őket kolbásszal!

Az egykori szovjet pártvezetőket idéző módon próbálja letagadni a Fidesz teljes vezérkara, hogy bő három évvel ezelőtt hackertámadás érte a külügyminisztérium informatikai rendszerét. A dolog pikantériája, hogy a támadást egy, az orosz titkosszolgálatokhoz kötődő csoport követte el, amit a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) akkori főigazgatója, Szabó Hedvig altábornagy jelentett is a feletteseinek. 2022 márciusában a magyar sajtóban már nyilvánosságra került az ügy, ám akkor – utalva a közelgő országgyűlési választásokra – az összes kormánypárti potentát „kampányhazugságnak” nevezte az állítást. Mint kiderült, ők nem mondtak igazat akkor, és a bizonyítékul szolgáló dokumentumok ellenére máig ragaszkodnak ahhoz, hogy semmilyen incidens nem történt.

magyarhang_1.jpg

fotó: magyarhang.hu

Régi pártállami reflex csípőből letagadni minden olyan eseményt, ami árt a kommunista rendszer tekintélyének. Így volt ez a csernobili katasztrófa idején, de később a Kurksz nevű atommeghajtású tengeralattjáró tragédiája után is. Sok életet lehetett volna megmenteni akkor, ha a politikai vezetés mindjárt a balesetek bekövetkezése után őszintén feltárta volna a tényeket, ám a szovjet politikai kultúra szabályai szerint a végsőkig tagadni kellett. Természetesen teljesen értelmetlen volt ezt tenni, hiszen az igazság mindenképpen kiderül ilyen mértékű katasztrófák esetében, de a rossz beidegződések működtek a Szovjetunió végnapjaiban is.

A magyar kormány ugyanezekkel a reflexekkel reagál általában kínos történésekre, pedig üdvös lenne mind számára, mind a magyar állampolgárok számára, ha nyíltan szembenéznének a tényekkel mindjárt a botrány kirobbanása után. Az orosz hackertámadás persze kínos ügy, hiszen hatalmas kudarca a Fidesz külpolitikai stratégiájának, ám valószínűleg érdemes lett volna még 2022 márciusában elismerni, hogy a barátinak gondolt nagyhatalom egy csomó nemzetbiztonságilag érzékeny adatot lopott el a külügyminisztérium szervereiről. És persze jó lett volna odaszúrni egyet Putyinéknak, mert így csak vérszemet kaptak.

Orbán kettős játéka rendkívüli kockázatokat jelent nemzetbiztonsági szempontból, és az orosz hackertámadás is azt bizonyítja, hogy sok szempontból kiszolgáltatjuk magunkat olyan hatalmaknak, melyek látszólag a barátságunkat akarják, ám ez csak eszközként szolgál számukra.

Ehelyett Orbán Viktor kisvasutas bölcsességére épített a kormány kommunikációja, mely szerint: „Ha támadják a kisvasutat, akkor meg kell hosszabbítani Bicskéig, és ha akkor is támadják, akkor meg Lovasberényig.” Nos, ez a bölcsesség a jelenlegi helyzetben a következő változatban illusztrálja a kormány kommunikációját: „Ha támadják az oroszok a szervereinket, akkor nekünk még jobban kell szeretnünk őket.” Ennek a hozzáállásnak az egyik legfőbb megnyilvánulása, hogy 2021 végén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Barátságért kitüntetést vett át Szergej Lavrov orosz külügyminisztertől. Pedig ekkor már nyilván tudott az oroszok barátságtalan akciójáról.

Ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal komolyan venné a dolgát, azonnal vizsgálatot indítana annak kiderítése érdekében, miként eshetett meg egy olyan szégyenteljes dolog a magyar diplomáciával, hogy miután ellenséges behatolás révén fontos nemzetbiztonsági információk jutottak az Orosz Föderáció birtokába, a magyar külügyminiszter egy magas állami kitüntetést vesz át az orosz kollégájától? Miként lehetséges az, hogy számonkérés helyett még együtt parolázik Lavrovval Szijjártó, és a későbbiekben is azzal dicsekedett a magyar diplomácia vezetője, hogy milyen jó viszonyban van az orosz külügyminiszterrel?

A Fidesz korábban előszeretettel használta ilyen esetekre a hasznos idióták kifejezést, de most a békesség kedvéért tekintsünk el ettől a minősítéstől. Az orosz politikai kultúrában ugyanis sokszor a szövetségesekkel keményebben bánnak, mint az ellenségekkel. Valószínűleg ez az eset is arról árulkodik, hogy a magyar fél lojalitását tesztelte a keleti nagyhatalom, és a számításuk bevált. Az adatok ellopásával ráadásul le is ellenőrizhették a magyarok hűségét, így nem csoda, hogy Lavrov azóta is sűrűn lapogatja Szijjártó barátja hátát, hiszen magyar kollégája nemhogy protestált volna az illegális behatolás után, de az ellopott dokumentumok tanulsága szerint is megbízható partner, ami bizonyára imponált orosz kollégájának.

Most azonban egyértelművé vált, hogy az oroszok úgy bánnak velünk, mint egy kis csatlós néppel, ami ismerős a szocializmus 40 évéből, amikor a szovjet csapatok „ideiglenesen” hazánkban tartózkodnak. Sokat elárul a helyzetről Lázár János minapi nyilatkozata, miszerint Magyarország iránt nagy az érdeklődés az ukrajnai háború kirobbanása óta. Ez az érvelés egyrészt azért sántít, mert az orosz behatolás hónapokkal a háború kirobbanása előtt történt, másrészt külföldi, főként a nyugati titkosszolgálatok épp azért pörgették fel a tevékenységüket nálunk, mert itt igen intenzív az orosz és kínai kémkedés az utóbbi években.

Orbán Viktor és Szijjártó Péter is hasonlóan homályos megfogalmazásokkal próbálja elterelni a lényegről a figyelmet. Azt mondják, hogy keletről és nyugatról is folyamatos támadásoknak van kitéve az ország. Ez önmagában igaz, de ezt a fokozott kémtevékenységet annak köszönhetjük, hogy sem a hivatalos szövetségeseink (NATO, EU) sem a nem hivatalos barátaink (Oroszország, Kína) nem bíznak bennünk. Orbán kettős játéka rendkívüli kockázatokat jelent nemzetbiztonsági szempontból, és az orosz hackertámadás is azt bizonyítja, hogy sok szempontból kiszolgáltatjuk magunkat olyan hatalmaknak, melyek látszólag a barátságunkat akarják, ám ez csak eszközként szolgál számukra.

444_29.jpeg

Fotó:444.hu

Abban bízni tehát, hogy az oroszok vagy a kínaiak barátsága őszinte, dőreség, ahogy tisztán kell látnunk, hogy a nyugati hatalmak is elsősorban praktikus okok miatt próbálják Magyarországot a jelenlegi szövetségi rendszereikben tartani. A lényegi kérdés mégis az, hogy Oroszország mivel kecsegteti, esetleg zsarolja Orbánt és Szijjártót? Aki ugyanis hajlandó olyan megaláztatást lenyelni, amit szégyelleni kell mások előtt, annak komoly indítékai vannak a háttérben. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „Annak, aki sűrűn vált lovakat, számolnia kell azzal, hogy egyik nyeregben sem ül majd kényelmesen.”

Ha már az oroszok a spájzban vannak, kínáld meg őket kolbásszal! Tovább
Debrecenben kéne nyerni

Debrecenben kéne nyerni

Amikor a Fidesz úgy döntött, hogy az uniós és az önkormányzati választásokat ugyanarra a napra írja ki, abban reménykedett, hogy a két voksolás egymást fogja erősíteni, vagyis magas lesz a részvételi arány, ami kedvez majd a kormánypártnak. Ma már nem biztos, hogy így döntene Orbán Viktor és csapata, ugyanis a támogatottsági arányok megváltoztak, így a várhatóan magas részvétel nem biztos, hogy a Fidesz malmára hajtja majd a vizet. Ez főként annak köszönhető, hogy megjelent a színen Magyar Péter és újdonsült pártja, amely amellett, hogy szavazókat szipkázott el mind a kormánypárttól, mind az ellenzéktől, aktivizálta a közéletből korábban teljesen kiábrándult szavazókat is.

nepszava_48.jpg

Fotó: nepszava.hu

Vasárnap délután olyan dolog történt Debrecenben, amire három hónapja még senki sem gondolhatott. Magyarország második legnépesebb városában ugyanis egy olyan ellenzéki erődemonstráció zajlott, amire Budapesten is ritkán volt példa az utóbbi években. Mindezt egy, szinte a semmiből kinövő párt vezére vitte végbe. Magyar Péter most a magyar politikai élet szupersztárja, így szinte mindegy, hogy hol lép színpadra, szinte mindenki kíváncsi rá. Ennek ellenére hatalmas teljesítmény volt tőle, hogy a Fidesz talán legfontosabb vidéki fellegvárában tudta demonstrálni, hogy még itt sem lefutott az önkormányzati választás.

Nehéz eldönteni, hogy a június 9-én megtartandó két választás közül melyik van nagyobb jelentősége Magyarország jövője szempontjából. Az uniós választás üzenet Európa felé, hogy a magyarok többsége milyen irányba szeretné terelni az EU-t. Ha a Fidesz képviselőket veszít az öt évvel ezelőtti voksoláshoz képest, akkor nem csak azt kell megmagyaráznia a sajátjainak, hogy mi ennek az oka, hanem a lehetséges szövetségesekkel folytatott tárgyalásokon is hátrányba kerülhet a magyar kormánypárt, hiszen egy negatív tendenciát mutató politikai erő rosszabb pozícióból alkudozhat, mint a megerősödő versenytárs.

A helyhatósági választások végeredménye viszont más kérdéseket vet fel. Öt évvel ezelőtt nagyon élesen kirajzolódott az a tendencia, hogy míg a kistelepüléseken erősödött a Fidesz, addig több nagyvárost, köztük Budapestet is elbukta a kormánypárt. A mostani voksolás tehát jó alkalom lenne Orbán Viktor számára, hogy visszavágjon akár a fővárosban, akár Miskolcon, Pécset vagy Hódmezővásárhelyen. A jelenlegi tendenciák azonban nem abba az irányba mutatnak, hogy ez megtörténik, sőt, akár további hídfőállásokat veszíthet a Fidesz. Ha ez megtörténik, akkor bizony törheti Rogán Antal a kobakját, milyen magyarázattal szolgáljon a főnökének és a saját szavazótáborának.

Magyar Péter most kényelmes helyzetben van, hiszen a harmadik erőnek lenni ma egy olyan országban, ahol mind a kormány, mind az ellenzék elveszítette a választók jelentős részének bizalmát, egy igen előnyös pozíció.

Lássuk, mi a helyzet jelenleg: Az ország legnagyobb városa jelenleg ellenzéki vezetésű, ahogy a harmadik, negyedik és ötödik legnépesebb települések esetében is ez a helyzet. Budapest, Szeged, Miskolc és Pécs mellett az öt legnagyobb város között csak a második legnépesebb Debrecen áll kormánypárti vezetés alatt. Ha a cívisváros netán elveszik a Fidesz számára, és a jelenleg ellenzéki vezetésű többi nagyvárost hozzák a kormánykritikus erők, akkor az ország öt legnépesebb települése üzeni központi kormányzatnak, hogy van alternatíva. Ezt tényleg nehéz lenne győzelemként értékelnie a kormánypártnak, és ha az uniós listán is mandátumokat veszítenének, az egyértelműen jelezné egy negatív spirál beindulását.

Ezért volt nagyon fontos döntés Magyar Péter részéről, hogy Debrecent célozta meg az anyák napi demonstrációval. A Tisza párt ugyan néhány kivételtől eltekintve nem indul az önkormányzati választáson, ám a lendülete segíthet a versengésben érdekelt ellenzéki pártoknak. Nehéz például elképzelni, hogyha valaki az EP választáson a Tisza párt listájára voksol, az az önkormányzati választáson a Fidesz jelöltjeit támogatja. A Fidesz is érzi ennek a veszélyét, és ezért küldte rá az összes nehézfegyverét Magyar Péterre.

Ez azonban kontraproduktív is lehet, hiszen minél elszántabban lövi a kormánymédia Magyart, annál hitelesebbé válik az ellenzéki szavazók és a bizonytalanok szemében. Az ellenzéki pártok pedig azért tartanak a közvélemény-kutatások tanulsága szerint a második legnépszerűbb politikai erővé váló Tisza párttól, mert amennyiben a Fidesz legyőzésére is alkalmasnak ítélik a választók, akkor inkább oda adják le a szavazataikat a kormánykritikus szavazók, mint rájuk. Nagyon gyorsan kirajzolódhat az a felállás, hogy a hagyományos ellenzéki oldalon mindössze 1-2 pártszövetség marad talpon, a kisebb politikai tömörüléseket viszont felfalja Magyar Tisza pártja.

Alig több, mint egy hónap van hátra a voksolásokig, így most már minden mérésnek hatalmas a jelentősége. Ha például Debrecenben úgy mérnek a közvélemény-kutatók, hogy van esély leváltani a fideszes városvezetést, akkor a Tisza párt akár királycsináló is lehet azzal, ha valamilyen szinten beszáll a versengésbe. Ez nem feltétlenül saját képviselőket vagy polgármester-jelöltet jelent, hanem háttéralkukat, melyek már a választások utáni együttműködésekre lesznek kihatással. Magyar Péter most kényelmes helyzetben van, hiszen a harmadik erőnek lenni ma egy olyan országban, ahol mind a kormány, mind az ellenzék elveszítette a választók jelentős részének bizalmát, egy igen előnyös pozíció.

magyarnarancs_2.jpg

Fotó: magyarnarancs.hu

A következő egy hónap tehát meghatározó lesz mind a választások, mind az ország jövője szempontjából. Ha bebizonyosodik, hogy az országot szinte minden területen uraló Fidesz mégsem sebezhetetlen, akkor új fejezet kezdődhet a magyar politikában. Ha a Fidesz túl tudja élni a mostani válságot, és legalább meg tudja tartani jelenlegi pozícióit, akkor már tényleg kevesen fogják azt gondolni itthon és külföldön egyaránt, hogy Orbán Viktor rendszere megdönthető választások útján. Magyar Péter egyik legfőbb üzenete ugyanis épp az, hogy a jelenlegi ellenszélben is van esély a rezsim leváltására, ám ha ez a remény szertefoszlik, az ő politikai jövője is rendkívül ingatagnak tűnik. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha ködben vágtatsz csatába, számolj azzal, hogy ellovagolsz az ellenség mellett.”

Debrecenben kéne nyerni Tovább
Amit Magyar Pétertől nem lehet elvitatni

Amit Magyar Pétertől nem lehet elvitatni

Egy tehetetlen ellenzék és egy kifulladt Fidesz küzdelmének ígérkezett a június 9-i önkormányzati és uniós választás két és fél hónappal ezelőtt. Aztán jött a kegyelmi botrány, majd annak farvizén Magyar Péter. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal tényleg lesz három pólus, melyek összemérik az erejüket, ezzel igazi tétje lehet a két voksolásnak. Lehet vitatni Magyar Péter személyét, firtatni a céljait, az eszközeit, ám az biztos, hogy felkavarta azt az állóvizet, amit magyar közéletnek hívunk.

24_70.jpg

Fotó:24.hu

Hivatalosan is elrajtolt az EU-s és az önkormányzati választások kampánya, amire ezúttal tényleg érdemes lesz odafigyelni. Nem csupán azért, mert ilyen kombinált választásra még nem volt példa a rendszerváltás utáni Magyarországon, de azért is, mert a friss politikai szereplőként berobbanó Tisza Párt megbonthatja az ellenzék és a kormánypárt közti erőviszonyokat, melyek az utóbbi években megmerevedni látszottak. A Magyar Péter nevével fémjelzett politikai erő ugyanis szavazókat vonhat el mindkét oldalról, sőt megszólíthatja azokat a szkeptikusokat is, akik már teljesen belefáradtak az elmúlt évek közéleti iszapbirkózásába.

Sem a Fidesz, sem az ellenzéki pártok nem érzékelték Magyar politikai karrierjének indulásakor, hogy azzal inkább segítik, mint gyengítik Varga Judit egykori férjét, ha folyamatosan támadják. Ezzel ugyanis azt az állítását erősítették, hogy az igazi közéleti megtisztuláshoz el kell takarítani az eddigi politikai elitat mindkét oldalról. Ráadásul hitelesítették Magyarnak azt a törekvését, hogy egyforma távolságot tartson a Fidesztől és az ellenzéktől. Botorság volt nem észrevenni, hogy a Tisza Párt olyan új arcokat tudott népszerűsíteni a folyamatos kereszttűzben, akik más helyzetben elsüllyedtek volna az ismeretlenben.

Magyar arra világított rá, hogy az eddigi politikai felállás egy olyan árnyékbokszoláshoz hasonlított, amelyben az ellenfelek főleg arra ügyeltek, hogy megfelelő távolságra maradjanak egymástól, így ugyanis nem is adhattak, de nem is kaphattak megrendítő ütést. A 14 éve fennálló választási autokrácia persze elsősorban a Fidesz érdeke volt, de az ellenzéki politikusok jelentős része jól elvolt abban a helyzetben, hogy nem kellett nagy horderejű dolgokban döntéseket hozniuk, mégis ott ücsöröghettek a parlamentben. Persze, sokan szerették volna leváltani Orbán Viktor rendszerét, de a Fidesz ügyes megosztó manőverei mindig célba értek a fontosabb választások előtt.

Ilyen például az, hogy a demokráciánk teljesen kiüresedett, hiszen a rendszeres választások ellenére néhány hatalmon lévő család érdekeit szolgálja az ország minden lakosa.

Tény, hogy Magyarországon az utóbbi években egyre csak nőtt az úgynevezett politikai árvák tábora, így végül a törvényszerű volt egy Magyar Péterhez hasonló figura megjelenése. A társadalmi apátia ugyanis nem abból táplálkozott, hogy az embereket nem érdekli, mit tesznek a politikusok a jövőjükkel, hanem abból, hogy bármiben és bárkiben is bíztak, csalódniuk kellett a végén. Magyar most elsősorban az ő reménységük, de nyilván sok ellenzéki és Fideszben csalódott szavazó is a legjobb választásnak tartja majd június 9-én, ha a Tisza Pártra adja a voksát.

Már az önmagában nagy eredmény, hogy olyan társadalmi párbeszéd kezdődött közügyekről, amire korábban nem volt példa. A Fidesz elhasznált, mégis unásig ismételt szólamai most csengenek igazán üresen, az ellenzék pedig azon töri a fejét, milyen valódi válaszokat adjon olyan társadalmi problémákra, mint a közoktatás válsága, az egészségügy ellehetetlenülése, az ukrajnai háború hatásai, a migrációs probléma kezelése. Eddig ugyanis a Fidesz kommunikációs gépezete uralt minden fontos témát, az ellenzék számára pedig csak a folytonos replikázás maradt. Most viszont van egy hang, amely középről szó, és a kérdésfeltevések egészen másként visszhangoznak, mint a szélekről.

A legendás magyar pesszimizmus persze most is ott munkál az emberekben, és sokan azt gondolják, hogy bár sikerült az állóvizet felkavarni, de a Fidesz rövidesen rendezi a sorait, Rogán Antal pedig egy huszáros lejárató kampánnyal elnémítja a Magyar Pétert és a körülötte csoportosulókat. Ez is egy lehetséges forgatókönyv, ám a kormánypárt legbelsőbb köreiből érkező lázadó mindenképpen megváltoztatja a magyar közélet viszonyait, ha a felszínen marad, ha nem. Magyar ugyanis fontos strukturális problémákra világított rá, amire az ellenzék a nagy igyekezete ellenére sem volt képes. Ilyen például az, hogy a demokráciánk teljesen kiüresedett, hiszen a rendszeres választások ellenére néhány hatalmon lévő család érdekeit szolgálja az ország minden lakosa.

hvg_108.jpg

Fotó:hvg.hu

Egy társadalom legnagyobb ellensége az apátia, ugyanis a reményvesztettség, az érdektelenség és a kiszolgáltatottság érzése csakis a hatalmi elit érdekeit szolgálja. Ha Magyarországon eddig valami megmozdult, sokan messiást kiáltottak, de a legtöbben csak legyintettek. Most nem az a kérdés, hogy szeretjük-e vagy sem Magyar Pétert, hanem, hogy ne legyintsünk, de ne is lássunk benne megváltót. Fontos szerepe lehet ugyanis abban, hogy a társadalom végre ráébredjen a változtatások szükségességére, és belássa, ehhez le kell váltani a jelenlegi politikai elitet. Mert, ahogy egy dakota mondás tartja: „A langyos víz kellemes, ám, ha már sokan áztatták a lábukat benne előtte, nem túl higiénikus.”

Amit Magyar Pétertől nem lehet elvitatni Tovább
Magyar Péter meghámozta a lufit

Magyar Péter meghámozta a lufit

A színéről a visszájára fordította az Orbán-rendszert, ezzel megmutatta az igazi arcát azoknak is, akik eddig elkötelezett hívei voltak. Az ellenzéki pártokban csalódott kormánykritikus szavazók pedig megtalálták azt az embert, aki egyesíteni tudja a baloldaliakat, liberálisokat, jobboldaliakat és talán még a civileket is. Magyar Péter berúgta a magyar politika ajtaját, és a kétkedők fanyalgása ellenére egyre több ember hiszi el róla, hogy a Fidesz rendszerének egyik haszonélvezőjéből egy rezsimváltó vezér nő ki. A kormánypárt pedig egyelőre az unásig mantrázott közhelyein kívül semmit sem tud bevetni ellene.

index_229.jpg

Fotó: index.hu

Több mint százezer embert tudott megmozgatni szombaton egy olyan ember, akinek a nevét két hónappal ezelőtt a Fidesz belső köreiben mozgókon kívül szinte senki sem ismerte. A kegyelmi botrány árnyékából úgy kúszott elő Magyar Péter, mint egy fekete macska a sarokból, és egyre fény vetül rá, ahogy már nem Varga Judit volt férjeként kezdik emlegetni. A volt igazságügyi miniszter bukása után önmagáért nem tudott vagy nem mert kiállni, ezt megtette helyette exférje, és ezt követően már nem volt megállás. Magyar Péter ügyesen használta a közösségi médiát, majd kilépett a fényre, és a nemzeti ünnepen elvitte a show-t mind a miniszterelnök, mind az ellenzéki pártok elől.

Persze, a magyar társadalom nem először emel fel valakit, akiről azt gondolja, hogy elhozza a régóta vágyott megtisztulást a közéletbe, de eddig mindenki vissza is zuhant oda, ahonnan elindult. Magyar Pétert is egy olyan csillagnak tekintették először ellenzéki- és kormányoldalon is, amelynek gyorsan meg fog kopni a fénye. Először is Magyar egyedül volt, nem rendelkezett komoly politikai és kommunikációs tapasztalattal, másrészt lőttek rá mindkét irányból, hiszen épp úgy kritikus volt a kormánnyal, mint az ellenzékével. Másodszor, egy olyan hendikeppel indult amit nehéz nem figyelembe venni. Varga Judit volt férjeként a NER felső köreihez tartozott, és ezt kihasználva igyekeztek hitelteleníteni a személyét a jobb- és baloldalon egyaránt.

Csakhogy ezt a körülményt a maga javára tudta fordítani, hiszen olyan belső információk birtokában van a kormány és a Fidesz működéséről, amit kevesen mondhatnak el magukról azok közül, akik az Orbán-rendszer megbuktatását tűzték ki célul maguk elé. Ráadásul Magyar abból a világból érkezett, ahol a kreativitás nem ér túl sokat, ha nem párosul feltétlen szervilizmussal, így elég jól felkészült a várható támadásokra, melyek a személye ellen irányultak a fellépését követően. A kormány fantázia nélküli kommunikációja ezért meglehetősen kevés kárt tett Magyar imázsában, amit még az is erősített, hogy az ellenzéki pártok nem igazán tudtak mit kezdeni vele.

Erre azonban egyáltalán nem utal semmilyen jel, hiszen a volt igazságügyi miniszter exférje ügyesen meghámozta a levegővel teli gömböt, és az még mindig felfelé száll.

Ez utóbbi tényezőnek azért van óriási szerepe, mert Magyaré az az első kormánykritikus hang, amely ráérzett a társadalom apátiájára, amiért elsősorban az ellenzék a felelős. A 2022-es országgyűlési választások kudarcából ugyanis egyszerűen képtelen kimászni a szétaprózódott ellenzék, ezért a kormányváltásra ácsingózó szavazók többségének bizalmát is elvesztették ezek a pártok. Magyar Péter ügyesen tartja távol magától azokat a politikai erőket, akikkel szívesen összemosná a kormánypropaganda, hogy épp úgy ellehetetlenítse, mint két évvel ezelőtt Márki-Zay Pétert, aki az ellenzéki összefogás miniszterelnök-jelöltjeként kénytelen volt minden kormánybuktatásra szövetkező politikai erővel összefogni.

Emellett szerencséje is volt azzal, hogy akkor kezdte támadni a kormányt, amikor egy kissé megreccsent a kabinet a kegyelmi botrány nyomása alatt. Azonban, ha ő nem jelent volna meg a színen, valószínűleg működött volna az a stratégia, amit az Orbán-kormány kommunikációs gépezete többször alkalmazott már sikerrel ilyen helyzetekben. A gyors személyi döntések (Varga Judit és Novák Katalin lemondása, Balog Zoltán háttérbe szorítása) után ugyanis nem engedték volna eszkalálódni a helyzetet, így a felső vezetést meg sem legyintette volna a botrány.

Magyar mozgalmának színre lépése azonban nem engedte a kormánynak, hogy csírájában fojtsa el a felszínre igyekvő elégedetlenséget, és új témákat nyitva a közéletben az egykori fideszes káder egyre inkább élezi a feszültséget a kormánypárton belül. Orbán Viktor közben úgy tesz, mintha nem lenne semmi gond a háza táján, és abban reménykedik, hogy Magyar lufija magától kipukkad. Erre azonban egyáltalán nem utal semmilyen jel, hiszen a volt igazságügyi miniszter exférje ügyesen meghámozta a levegővel teli gömböt, és az még mindig felfelé száll.

24_69.jpg

Fotó:24.hu

Magyar a következő demonstrációt anyák napjára hirdette meg, ami szintén ügyes húzásnak tűnik. Egyrészt üzenet ez volt feleségének, aki családon belüli erőszakkal vádolja őt, és három közös gyermekük anyja, másrészt ekkor zárul az ajánlócédulák gyűjtése a június 9-i önkormányzati és EU választásra. Magyar Péter tudatosan építkezik, igyekszik lázban tartani táborát, amelyet a kormányváltás felvillanó reménye tart össze, így komoly fejtörést okoz a Fidesznek és az ellenzéknek egyaránt. Ő most az a harmadik erő, amely képes lehet mindkét oldalról elszipkázni a szavazókat, így akár királycsinálóként is kikerülhet a választásból. Mert, ahogy egy dakota közmondás tartja: „Ha középen lovagolsz a két ellenséged között, jó az esélyed, hogy helyetted egymást lövik le.”

Magyar Péter meghámozta a lufit Tovább
süti beállítások módosítása